6 wskazówek, jak uniknąć zadłużenia

Dług może działać na niekorzyść twojego zdrowia finansowego, ale nie musi być wrogiem. Jeśli zaciągasz dług w szczytnym celu i jeśli jego spłata mieści się w twoim budżecie, może on pomóc ci wyrobić sobie silne nawyki finansowe, wzmocnić kredyt i osiągnąć twoje cele.

Istnieją jednak sytuacje, w których najlepiej jest unikać zadłużenia. Na przykład zadłużenie na karcie kredytowej, które możesz spłacać tylko w minimalnej wysokości, może doprowadzić do niebotycznych odsetek i obniżenia oceny kredytowej. Innym przykładem może być kredyt samochodowy, którego miesięczna rata nadwyręża twój budżet. Może to narazić Cię na ryzyko zalegania z płatnościami i wpłynąć na Twoją zdolność do pokrycia innych ważnych rachunków.

Te sześć wskazówek może pomóc Ci stanąć po właściwej stronie długu, co oznacza zaciąganie go tylko wtedy, gdy jest to konieczne i opłacalne oraz gdy przyniesie Ci korzyści.

Zbuduj fundusz awaryjny

Brzmi to paradoksalnie, ale oszczędzanie w funduszu awaryjnym jest kluczowym elementem unikania długów. Eksperci zalecają oszczędzanie na trzy do sześciu miesięcy podstawowych wydatków – więcej, jeśli twoja praca jest sezonowa, niezależna lub nieprzewidywalna – aby zapewnić poduszkę oszczędnościową na wypadek utraty pracy.

Innym zastosowaniem funduszu awaryjnego jest pokrycie nieoczekiwanych wydatków, które w przeciwnym razie zostałyby zapisane na karcie kredytowej. Jeśli na przykład Twój samochód wymaga pilnej naprawy lub potrzebujesz pomocy dentystycznej, zapłać za to z funduszu awaryjnego, jeśli możesz (i uzupełnij te pieniądze tak szybko, jak to możliwe). W ten sposób nie narazisz się nagle na zadłużenie na karcie kredytowej, którego spłata może zająć lata.

Wybierz plan wydatków

Przytłaczające zadłużenie na karcie kredytowej również może się do Ciebie zakradać, jeśli regularnie robisz zakupy, których nie jesteś w stanie spłacić na koniec każdego miesiąca. Najlepszym sposobem na uniknięcie nadmiernych wydatków jest opracowanie planu dla każdego zarobionego dolara.

Budżet może być tak ogólny lub szczegółowy, jak tylko zechcesz. Może oznaczać podzielenie wydatków na potrzeby, życzenia oraz krótko- i długoterminowe cele finansowe w ramach planu 50/30/20 lub przeznaczenie jednego konta na stałe wydatki, a drugiego na wydatki uznaniowe w ramach planu dwóch kont. Budżet zerowy przypisuje każdemu dolarowi cel, dzięki czemu wiesz dokładnie, na co idą twoje pieniądze. Bez względu na to, jaką strategię zastosujesz, wyrobisz sobie nawyk śledzenia wydatków i upewniania się, że wydajesz mniej, niż zarabiasz.

Trzymaj się rutyny oszczędzania

Automatyzacja strategii oszczędzania ułatwia tworzenie solidnego funduszu awaryjnego i odkładanie pieniędzy na inne cele, takie jak emerytura. Ponadto, kiedy oddzielisz te pieniądze od konta, masz mniejsze szanse na ich wydanie i potencjalne zadłużenie.

Płać co miesiąc cały rachunek za kartę kredytową

zadłużenie

Karty kredytowe mogą wydawać się zachętą do kupowania dużych przedmiotów, na które nie możesz sobie pozwolić od razu, ponieważ masz możliwość spłacania salda w czasie. Może to być przydatne, jeśli nagle musisz przeprowadzić poważny remont domu, a nie czujesz się komfortowo, wykorzystując cały swój fundusz awaryjny.

Pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz

Kiedy starasz się o inne rodzaje kredytu, takie jak kredyt samochodowy, hipoteczny, studencki lub osobisty, wybierz jak najmniejszy kredyt, który pomoże ci osiągnąć twoje cele. Wpłacenie znacznej zaliczki na poczet samochodu lub kredytu hipotecznego może również obniżyć Twoje bieżące miesięczne płatności.

Utrzymuj wysoką ocenę kredytową

Uniknięcie długów może być niemożliwe, jeśli chcesz kupić dom, pójść na studia lub kupić samochód. Możesz jednak ograniczyć swoje miesięczne płatności i uzyskać niższe oprocentowanie dzięki dobrej ocenie kredytowej. Im wyższy wynik, tym większe prawdopodobieństwo, że kredytodawca nie tylko zaakceptuje Twoją aplikację, ale że otrzymasz najlepsze warunki, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl