Bankowość internetowa – co to jest i jak z niej korzystać

W dzisiejszych czasach z bankowości elektronicznej korzysta każdy przeciętny człowiek, który posiada konto w banku. System bankowości internetowej zapewnia stały, bezpieczny dostęp do środków na rachunku przez całą dobę. Czasy odwiedzania placówki bankowej za każdym razem, gdy chcemy wykonać przelew — odeszły w nie pamięć.



Teraz bankowość elektroniczna jest wygodną i bezpieczną formą korzystania z usług bankowych. Posiadając w domu internet mamy wgląd do swojego konta przez 24h. Na koncie bankowym możemy sprawdzić stan konta, wykonać przelew, zaplanować wydatki. A także skontrolować budżet z każdego miejsca na ziemi. Dzięki elektronicznym formom bankowości możemy dokonywać wszelkich rodzajów transakcji. Zakładać lokaty, brać pożyczki, wykonywać przelewy krajowe i zagraniczne czy kontaktować się z doradcami banku. By zacząć korzystać z tych możliwości, wystarczy, że posiadasz dostęp do internetu i przeglądarkę internetową.

Co to jest bankowość internetowa?

Bankowość elektroniczna to forma usług oferowanych przez banki. Polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego. Może to być komputer, bankomat, terminal POS, telefon (zwłaszcza telefonu komórkowego). A także z linii telekomunikacyjnych, w tym Internetu.

Sprawdź aktualny ranking kont osobistych?

Ranking kont osobistych

Do realizacji operacji bankowych za pośrednictwem Internetu wymagane jest jedynie komputer z dostępem do Internetu. Wyposażony w przeglądarkę np: opera, chrome, firefox lub inne.

Najważniejsze usługi, które można realizować za pośrednictwem Internetu:

  • Dostęp do wykazu rachunków i historii operacji;
  • Otrzymywanie podstawowych informacji o banku i jego operacjach;
  • Realizacja przelewów krajowych i zagranicznych na rachunku własne lub obce;
  • Zakładanie lokat i inwestowanie środków.

W obecnych czasach praktycznie każdy posiada konto bankowe, ze względu na bezpieczeństwo naszych oszczędności. A także w celu uzyskania dodatkowych pieniędzy w postaci odsetek z oprocentowanych lokat.

Decydując się na korzystanie z bankowości elektronicznej warto zwrócić uwagę na to jak strona jest zabezpieczona:

  • Czy połączenie jest szyfrowane protokołem https. Oraz, czy wpisujemy na niej hasło w postaci normalnej, czy jest ono w jakiś sposób ukryte;
  • Innym rozwiązaniem są tzw. tokeny, czyli programy, które generują co kilka minut losowy zestaw znaków;
  • Kolejnym zabezpieczeniem jest hasło obrazkowe. Przy logowaniu pojawia nam się niewielka plansza podobna do szachownicy. Na której za pomocą kursora myszki kreślimy wcześniej wybrany przez nas wzór.

Istotną kwestią w bankowości elektronicznej jest również samo bezpieczeństwo transakcji. Żaden bank nie może pozwolić sobie na to, aby klient wysłał przelew bez jakiejkolwiek autoryzacji. Obecnie autoryzacja może być podobna jak przy logowaniu: token w formie urządzenia lub wiadomości SMS. Mamy do wyboru również kartę przelewów. Jest to zwykła zdrapka z odpowiednio ponumerowanymi, jednorazowymi kodami. Kiedy chcemy zatwierdzić przelew platforma prosi nas o podanie kodu znajdującego się na karcie przelewów.



Konta z bankowością internetową

Obecnie konto w banku możemy założyć przez internet. Dla większości młodych, jak i starszych ludzi to dobry sposób na załatwienie interesów. Jedynie co musimy zrobić to zasiąść wygodnie przed komputerem i wejść na stronę internetową danego banku. Tam odnaleźć i wypełnić zamieszczony wniosek. Cały proces zakładania jest szybki i wygodny.

Sprawdź aktualny ranking kont osobistych?

Ranking kont osobistych

W składanym wniosku podajemy nasze najważniejsze dane:

  • Imię i nazwisko;
  • Adres;
  • Numer PESEL;
  • Numer telefonu i adres e-mail;
  • Oraz czy do konta potrzebujemy kartę debetową.

Może się również tak zdarzyć, że bank będzie proponował na dodatkowe produkty finansowe. Najczęściej będą to produkty bezpłatne powiązane z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, np. konto oszczędnościowe. Po wypełnieniu wniosku, a także po jego wysłaniu do banku. Skontaktuje się z nami telefonicznie jego przedstawiciel, by potwierdzić wysłane dane. Następnie umówi kuriera na dogodny dla nas termin odbioru dokumentów.



W umówionym terminie pojawi się kurier z paczką dokumentów. Trzeba będzie okazać mu dowód osobisty. A także w jego obecności podpisać umowę o prowadzenie konta osobistego. Jeden egzemplarz umowy zostawi nam, drugi odwiezie do banku. Kiedy podpisany dokument zostanie odebrany przez pracownika banku, nastąpi aktywacja konta osobistego. Co jedynie klient będzie musiał poczekać na kartę do konta. Ona również zostanie wysłana pocztą.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl