Co to jest karta debetowa?

W dzisiejszych czasach każdy, kto ma założony rachunek w banku ma dołączoną do niego kartę płatniczą. Jej posiadanie to przede wszystkim dla wszystkich wygoda i oszczędność czasu. Karta płatnicza to nic innego jak karta debetowa. Dzięki karcie debetowej można dokonywać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Takich jak wpłat we wpłatomatach i wypłat z bankomatów. Oraz płatności w punktach usługowo – handlowych stacjonarnych oraz internetowych.Karta debetowa

Karta debetowaKarta debetowa to karta płatnicza, którą można opłacać rachunki w sklepie, wypłacać pieniądze z bankomatu. Jak i również płacić nią przez internet. Taką kartę bez żadnych formalności, można otrzymać przy okazji zawierania umowy o rachunek osobisty. Służy ona przede wszystkim do dysponowania środkami własnymi.

Sporo ludzi uwielbia tę formę płacenia, ponieważ jest to opcja wygodna, szybka i bezpieczna. A także dlatego, że nie musimy przy sobie nosić zbyt dużej gotówki. Jak i drobnych monet, które ciążą nam w portfelu. Korzystając z karty debetowej zawsze płacimy tymi pieniędzmi, które już posiadamy na koncie. Lub korzystając z debetu — tj. określonej przez bank kwoty, na którą można zadłużyć konto.

Obecnie kartą możemy płacić za zakupy w sklepie, pubie, punkcie usługowym. A także możemy wypłacać gotówkę z bankomatów, a także płacić w sklepach internetowych.

Karta debetowa, a kredowa różni się przede wszystkim tym, że:

  • Kartę debetową otrzymujesz najczęściej automatycznie po otwarciu konta bez spełniania dodatkowych warunków. Zaś kartę kredytową otrzymujesz po przedstawieniu zaświadczenia o zarobkach.
  • Również karta debetowa może być dodatkowo wyposażona w funkcję zbliżeniową (PayPass lub payWave). Pozwala ona na dokonywanie płatności do kwoty 50 zł. Bez konieczności podawania PIN-u i przekazywania karty sprzedawcy. Każda transakcja ponad tę wartość wymaga potwierdzenia czterocyfrowym kodem.
  • Karty debetowe to takie, które mają najczęściej nadrukowany napis „Debit”. Tuż obok logo firmy, która ją wyprodukowała (MasterCard, Visa, V Pay). Dwie firmy, które zdominowały europejski rynek wydawania i obsługi kart płatniczych to Master Card i Visa.

Co zrobić, gdy karta zostanie zgubiona/skradziona?

Jeśli karta debetowa została zgubiona, fakt ten należy niezwłocznie zgłosić w banku. Aby uniknąć sytuacji, w której nieznana osoba będzie korzystała z naszego plastiku, kartę należy zastrzec. Taką operację można wykonać dzwoniąc na infolinię banku. Podczas rozmowy pracownik banku ją zablokuje.Karta debetowa do konta

Karta debetowa jest kartą wydawaną do konta. Ma ona dostęp do pieniędzy znajdujących się na rachunku. To właśnie za jej pomocą zapłacisz w sklepie za zakupy. A także zapłacisz przez internet oraz wypłacisz gotówkę z bankomatu. Jeśli na Twoim rachunku skończą się pieniądze, nie będziesz mógł jej dalej używać. Aż do momentu wpłaty gotówki lub otrzymania przelewu na konto w banku. Płacąc kartą debetową, korzystasz ze swoich pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Dzięki takiej karcie mamy łatwy dostęp do środków na koncie. Co w połączeniu z dostępem przez internet, pozwala całkowicie wyeliminować konieczność wizyt w banku. W przypadku, jeśli na koncie nie mamy pieniędzy, to karta na wiele nam się nie przyda.Aktywacja karty debetowej

Kartę debetową można aktywować na 3 sposoby:

  1. W bankomacie – wybierz opcję „aktywacja karty”, a następnie wpisz poprawny numer PIN;
  2. Podczas pierwszej transakcji w bankomacie lub w sklepie gdzie będzie wymagane podanie numeru PIN;
  3. W usługach bankowości elektronicznej – po zalogowaniu wybierz zakładkę „Karty”,

– dla karty debetowej: „Karty do konta”, ostatnim krokiem jest kliknięcie opcji „Aktywuj”.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl