Co to jest lokata odnawialna?

Podczas przeglądania ofert lokat. Na stronach internetowych lub w oddziałach wybranych banków. Praktycznie zawsze spotykamy się z informacją dotyczącą, czy lokata jest odnawialna, czy też nie. Co to oznacza w praktyce? Na czym polega podstawiona lokata?Lokata automatycznie odnawialna

Lokata odnawialnaNajprościej mówiąc, to rodzaj lokaty, który zostanie ponownie otwarty. Po zakończeniu czasu trwania obecnej lokaty. Na przykład, gdy otworzymy lokatę na okres 3 miesięcy i będzie to lokata odnawialna. To po upływie tego czasu zostanie automatycznie otworzona ponownie. Często odnawialność lokaty jest odgórnie ustalona przez bank. Zazwyczaj klient ma prawo do samodzielnego zadecydowania. Czy chce odnowić swoją lokatę, czy po prostu chce dostać z powrotem na zwykłe konto pieniądze z lokaty wraz z odsetkami. I tym samym zakończyć tę formę oszczędzania.

Dobrze jest zatroszczyć się o swoje finanse. I być świadomym pewnych mechanizmów, jakie obejmują działanie lokat. Niektórzy wybierają korzystną dla siebie lokatę, zakładają ją, powierzając bankowi spore oszczędności. A przy tym przestają monitorować sytuację. Lokata jest wówczas automatycznie przedłużana po upływie terminu jej trwania.

Sprawdź aktualny ranking lokat?

Ranking lokat bankowych

 

Plusem dla wielu jest to, że nie muszą pamiętać, kiedy lokata się kończy i tego dnia biec do banku czy podpisywać nową umowę. Warto jednak co pewien czas obserwować rynek depozytów. Trzeba mieć świadomość, że rzadko zdarza, aby przez dłuższy czas ta sama lokata była w czołówce rankingów. Jeśli chodzi o oprocentowanie. W praktyce co kilkanaście tygodni pojawiają się oferty promocyjne. Na które możemy „załapać się”, jeśli nasza lokata jest względnie krótka.
Po automatycznym odnowieniu lokaty jej oprocentowanie może ulec zmianie. Zazwyczaj jest to zmiana „w dół”. Nawet jeżeli wybierasz lokatę o stałym oprocentowaniu. Przymiotnik (“stały”) odnosi się do danego pojedynczego okresu jej trwania.Podsumowanie:

Lokaty terminowe dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Jednak to te drugie cieszą się większym zainteresowaniem, ze względu na czyste warunki „gry”. Lokaty bankowe z możliwością przedłużenia, nie zawsze będą z korzyścią dla nas. Dlatego osoby, które nie zamierzają codziennie pilnować swoich oszczędności na lokacie. Powinny wybierać konkretne oferty lokat nieodnawialnych.

Sprawdź aktualny ranking lokat?

Ranking lokat bankowych Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl