Dysk SAS – niewielkie urządzenie o dużej mocy

Firma, która obsługuje duże ilości danych, do sprawnego funkcjonowania wymaga szeregu urządzeń, które nie tylko usprawnią przepływ owych danych, ale przede wszystkim umożliwią ich bezpieczne przechowywanie.

Firma, która obsługuje duże ilości danych, do sprawnego funkcjonowania wymaga szeregu urządzeń, które nie tylko usprawnią przepływ owych danych, ale przede wszystkim umożliwią ich bezpieczne przechowywanie. Jednym z takich urządzeń jest dysk SAS, który dedykowany jest dla serwerów.

Atuty urządzenia

Dysk SAS – Serial Attached SCSI – stworzony został z myślą o klientach biznesowych, których praca opiera się na użytkowaniu serwerów lub stacji roboczych. Ich praca jest ściśle powiązana z dyskami SCSI, ponieważ wykonują one zestawy komend. To, co odróżnia SAS od modeli NLSAS oraz SATA to zdecydowanie większa wydajność, oraz skuteczność, bez względu na wielkość obciążenia.

Dyski SAS posiadają szybszą prędkość obrotu talerza. Jest to znacząca różnica w porównaniu do wspomnianych wyżej innych dysków – gdyż jest to wydajność na poziomie 10000 obrotów/minutę, jak i również 15000/minutę. Kolejną znaczącą cechą jest niezawodność urządzeń SAS, bowiem średni czas pomiędzy awariami MTBF (Mean Time Between Failures) to aż 1,6 miliona godzin, czyli 182 lata. Rozmiar dysku wybrać można spomiędzy dwóch modeli – 3,5 cala lub 2,5 cala. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej wielkości, musimy sprawdzić rozmiar kieszeni serwera, jakiego używamy – pozwoli to na dobranie optymalnego dysku. Mimo iż pojemność urządzenia wydaje się niewielka, ich praca jest niezwykle wydajna na macierzach RAID, dzięki temu otrzymujemy zarówno przestrzeń, jak i bezpieczeństwo. Są one zatem doskonałymi komponentami dla serwerów oraz innych urządzeń, które wykorzystywane są w firmie.

Dla jakich firm dedykowany jest dysk SAS?

Prezentowane dyski zaprojektowane zostały w taki sposób, aby móc pracować z serwerami, zatem mają zastosowanie w każdej firmie, w której praca opiera się na sprawnym przepływie danych. Ważna jest nie tylko szybkość, ale przede wszystkim bezpieczny i stały do danych takich dostęp. Ze względu na wysoką jakość, dyski SAS polecane są szczególnie instytucjom publicznym, których praca w dużej mierze opiera się na danych wrażliwych – np. dane osobowe – mogą być to sądy, urzędy, szkoły czy szpitale. W zasadzie nie ma znaczenia branża, w jakiej dane przedsiębiorstwo działa, SAS sprawdzi się w każdym miejscu.

Nie ma znaczenia czy serwer występujący w firmie jest modelem typu Tower, czy typu Rack, dysk idealnie współgra z oba rodzajami. Należy jednak zwrócić uwagę na wcześniej wspomnianą kwestię – rozmiar dysku, ponieważ w zależności od wielkości kieszeni przy serwerze, niekoniecznie oba te rozmiary się w niej zmieszczą.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl