Historia kantorów

Współcześnie kontakty i podróże zagraniczne są tak powszechne, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez kantorów wymiany walut. Prześledźmy w jaki sposób kształtował się obrót walutami w naszym kraju, jaka jest historia kantorów i jak doszliśmy do obecnej, komfortowej sytuacji, kiedy waluty możemy wymieniać nie ruszając się z domu, dzięki kantorom internetowym.

Jeszcze w czasach niemieckiej okupacji w Polsce pojawiło się zjawisko nielegalnego handlu walutami. Po zakończeniu II wojny światowej oficjalny handel walutami znajdował się w rękach państwa i ówczesnego państwowego Banku Pekao. Handel walutą poza tą instytucją był zakazany, a na mocy obowiązujących w latach 1950-1956 przepisów, samo posiadanie obcej waluty było przestępstwem. Dziś, kiedy możemy wymienić walutę, wykonując kilka kliknięć na stronie kantoru internetowego, wydaje się to nierealne.

Milicjanci i cinkciarze

W czasach monopolu państwa w obszarze wymiany walut, istniał czarny rynek, na którym królowali tzw. cinkciarze. Oferowali oni skup i sprzedaż walut w cenach dużo korzystniejszych niż te oficjalne. Władze walczyły z tym procederem, powołując nawet specjalną jednostkę – Milicję Dewizową, która miała zajmować się wyłapywaniem cinkciarzy i tym samym zneutralizować ilość tzw. „obcego kapitału” w kraju. Interesy prowadzone przez cinkciarzy były na tyle dochodowe, że na miejsce wyłapywanych szybko pojawiali się nowi.

W latach 70. pojawiły się sklepy Pewex, a w latach 80. rozkwitła działalność sieci sklepów Baltona. Władze nadal kontrolowały posiadanie obcej waluty i każda osoba, która wracała z zagranicy, miała obowiązek sprzedaży niewydanej waluty lub jej wymiany na bony walutowe, którymi to właśnie można było płacić w Pewexie lub Baltonie. Czarny rynek rozkwitał pod tymi sklepami, ale też pod hotelami, bankami, lotniskami.

Transformacja i rewolucja internetowa

Zmiany przyniósł 1989 r. i wprowadzenie prawa legalizującego prywatny obrót walutami w kantorach, na warunkach określanych od tej pory przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pierwszy kantor w Polsce powstał zaledwie 3 dni po tym, jak NBP wydał zarządzenie o handlu walutami – 16 marca 1989 r. przy przejściu granicznym w Świecku.

Kantory stacjonarne były w zasadzie jedyną alternatywą dla wymiany walut w bankach, przy czym oferowały lepsze warunki sprzedaży i kupna walut. Ich popularność zakłóciło nieco pojawienie się kantorów internetowych. Pierwszy internetowy kantor pojawił się w 2009 r. i był społecznościowym serwisem wymiany walut. Wysyp kantorów internetowych nastąpił w 2011 r. dzięki tzw. ustawie antyspreadowej. Jak mówi przedstawiciel kantoru online Centnet.pl:

– “Nowe przepisy umożliwiły spłatę kredytów w walutach obcych, walutą zakupioną poza bankiem. Kantory online stały się wówczas bardzo konkurencyjne, oferując niezwykle atrakcyjne kursy wymiany”.

Korzystna oferta kantorów internetowych jest związana przede wszystkim z mniejszymi kosztami prowadzenia działalności w sieci. Serwisy tego typu w kolejnych latach z pewnością będą systematycznie rozwijać swoją działalności i zdobywać jeszcze większą popularność.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl