Inwestycja w złoto

Pożądanie złota

Na przestrzeni dziejów złoto zawsze było uznawane za cenne aktywo. Niektóre z najwcześniejszych zapisów mówią o tym, że złoto było pożądane, zarówno jako forma sztuki, jak i waluta. Ponieważ złote monety zostały po raz pierwszy wybite około 550 roku p.n.e., stanowiły one ważną podstawę naszego systemu monetarnego. Odkryto jednak skarby zawierające złoto, które pochodzą już z 4000 r. p.n.e. Oznacza to, że znaczenie tego aktywa było związane z władzą i bogactwem przez długi czas. Nawet gdy kraje odeszły od złotych monet na rzecz wygodnego pieniądza papierowego, “standard złota” oznaczał, że papierowa waluta nadal zachowywała istotny związek ze złotem.

To, co sprawia, że złoto jest cenne, to rzadkość i rzadkość metalu, coś, co fascynuje ludzi do dziś. Ale jak rzadkie jest złoto? Rozważ to, złoto jest tak rzadkie, że świat produkuje więcej stali w ciągu godziny niż wylewa złota od początku zapisanej historii!

Ma ono również wiele zastosowań. Ponad połowa używanego obecnie złota jest wykorzystywana do wyrobu biżuterii, a około 25% do produkcji monet i sztabek, ale odgrywa ono również ważną rolę w przemyśle. Technologia jest wielkim motorem napędowym popytu na złoto, które wraz z innymi metalami szlachetnymi jest wykorzystywane we wszystkim, od smartfonów po samochody elektryczne.

Jednak w erze cyfrowej, gdzie istnieje wiele sposobów na inwestowanie pieniędzy, dlaczego złoto wciąż pozostaje ważnym fundamentem w portfelu każdego wytrawnego inwestora?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Chociaż ludzie będą mieli swoje własne powody, by inwestować w złoto, dla wielu z nich inwestycja w złoto ma na celu zachowanie i ochronę ich bogactwa.

Jeśli chodzi o zachowanie bogactwa, to pod koniec 1990 roku za około 200 funtów można było kupić uncję złota. Gdybyś kupił uncję złota, a 200 funtów zachował w gotówce, złoto byłoby teraz warte o około 650% więcej. Jednak wartość gotówki nie wzrosłaby, a ze względu na inflację byłaby w rzeczywistości mniej warta.

Podobnie, wiele osób wybiera złoto, by chronić resztę swojego portfela przed ryzykiem i dodać mu różnorodności. Bardzo niewiele osób zdecydowałoby się zainwestować wszystkie swoje pieniądze w złoto, ponieważ zawsze wskazane jest stworzenie zrównoważonego portfela zawierającego różne rodzaje inwestycji. Wielu inwestorów wybiera złoto właśnie z tego powodu, pozwalając sobie na dywersyfikację w różnych obszarach. Mówi się, że dzieje się tak dlatego, że cena złota jest zazwyczaj negatywnie skorelowana z rynkami akcji; złoto często rośnie, gdy inne rynki spadają. Dlatego właśnie tradycyjnie złoto jest postrzegane jako “bezpieczna przystań”. W czasach wahań rynkowych, kiedy akcje i udziały gwałtownie spadają, część tego spadku jest spowodowana tym, że inwestorzy odchodzą od “bardziej ryzykownych” aktywów na rzecz bezpiecznej przystani, jaką jest złoto.

Wreszcie, niektórzy inwestorzy wybierają złoto ze względu na możliwe zyski finansowe, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu. Mówiąc prościej, jeśli kupisz złoto i utrzymasz je do czasu, aż cena wzrośnie, będziesz mógł je sprzedać – miejmy nadzieję, że z zyskiem.

Jak mogę inwestować w złoto?

Istnieje wiele sposobów, by dodać złoto i inne metale szlachetne do swojego portfela. Podczas gdy tradycyjnie, złoto mogło być dostępne jedynie w monetach, sztabkach lub biżuterii, wprowadzenie cyfrowych platform handlowych umożliwiło łatwiejszy dostęp do rynków metali szlachetnych.

Złote monety dostępne są w wielu rozmiarach i wzorach. Od uznanych dealerów metali szlachetnych, takich jak Mennica Królewska, osoby prywatne mogą nabyć monety w pojedynczych ilościach lub nawet w tubach zawierających wiele monet. Ponieważ dostępnych jest wiele rozmiarów, niektóre z mniejszych monet mogą okazać się niższą barierą wejścia, ponieważ są one naturalnie tańsze do nabycia niż większe monety. Złote monety bulionowe o nominałach brytyjskich korzystają również ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych (CGT), co może być interesujące dla inwestorów z większym portfelem.

Sztabki złota są również dostępne dla inwestorów. Chociaż duże sztaby spopularyzowane przez film i media są dostępne, związane z nimi koszty wydają się być poza zasięgiem dla wielu osób. Jeśli jednak jesteś zainteresowany sztabkami zamiast monetami, są one również dostępne w różnych rozmiarach i wzorach, z mniejszymi sztabkami 1g lub 5g w atrakcyjnej cenie, nawet dla początkującego inwestora.

Oczywiście, minusem fizycznych monet i sztabek w porównaniu z mniej namacalnymi inwestycjami, takimi jak akcje i udziały, jest to, że trzeba je gdzieś przechowywać, ponieważ trzeba zapewnić im bezpieczeństwo przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Niektórzy decydują się na przechowywanie w domowym sejfie, podczas gdy inni wybierają przechowywanie u powiernika (na przykład w skarbcu Mennicy Królewskiej). Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie u kogoś innego, musisz oczywiście uiścić opłatę za przechowywanie. Może to być jednak mniej niż zakup własnego sejfu i ubezpieczenia w domu, a ostatecznie zależy to od Twoich własnych okoliczności i preferencji.

Złoto cyfrowe

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w złoto, ale nie interesuje Cię jego fizyczne posiadanie, niektórzy decydują się na inwestowanie w DigiGold. Poza tym, że nie możesz fizycznie dotknąć lub odebrać złota, główną różnicą między DigiGold a monetami czy sztabkami jest to, że koszty rozpoczęcia inwestycji są znacznie niższe. W przypadku monet lub sztabek, początkowa cena zakupu jest oparta na cenie najmniejszej dostępnej monety lub sztabki. Natomiast w DigiGold możesz zainwestować już od 25 funtów i odsprzedać je, kiedy tylko będziesz gotowy.

Jak wyceniane jest złoto?

Wszystkie formy inwestowania w złoto są wyceniane w podobny sposób, ponieważ cena, którą otrzymujesz jest oparta na “premii” produktu. Jest to procent, który jest pobierany za produkt w stosunku do ceny złota, które on zawiera. Ze względu na korzyści skali, mniejsze produkty zwykle kosztują nieco więcej przy produkcji, pakowaniu i dystrybucji niż większe. Oznacza to, że premia za mniejsze produkty jest wyższa. Tak więc, nawet jeśli sztabka złota o wadze 1g byłaby tańsza niż sztabka złota o wadze 100g (ponieważ zawierają one zupełnie inne ilości złota), rzeczywisty procent naliczany od mniejszej sztabki, w stosunku do ceny złota, które zawiera, jest nieco wyższy. Mówiąc prościej, taniej byłoby kupić pojedynczą sztabkę złota 100g niż 100 sztabek po 1g. Nawet jeśli otrzymałbyś taką samą ilość złota, to ponieważ wyprodukowanie 100 mniejszych sztabek kosztuje więcej, firma pobiera za nie wyższą premię w momencie sprzedaży.

Podobnie, ponieważ koszty ponoszone przez sprzedawcę detalicznego są niższe, produkty cyfrowe, takie jak DigiGold z Mennicy Królewskiej, mają niższą premię, ponieważ koszty przechowywania produktu i jego cyfrowej dystrybucji są dla sprzedawcy mniejsze niż koszty związane z fizycznymi monetami i sztabkami.

Sprzedaż złota

Oczywiście, zarówno w przypadku monet, jak i sztabek, w pewnym momencie możesz zechcieć je sprzedać, by “upłynnić” swoją inwestycję. Jedną z innych korzyści płynących z posiadania złota jest to, że nie ma znaczenia, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz, ani jaki produkt ze złota posiadasz – znajdzie się na niego rynek. Złoto jest jednym z niewielu towarów, które są naprawdę powszechnie uznawane i cenione, i jako takie, możesz je sprzedać wszędzie. Sprzedaż Twojego wyrobu zazwyczaj polega na tym, że dealer waży i uwierzytelnia dany przedmiot, a następnie oferuje Ci cenę, która stanowi pewien procent ceny złota w danym miejscu. W zależności od konkretnego dealera, procent ten będzie się różnił (czasem znacznie), dlatego ważne jest, byś poprosił o cenę w kilku miejscach, by mieć pewność, że otrzymujesz najlepszą możliwą cenę.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl