Jak inwestować, mając mało pieniędzy

Wiele osób błędnie sądzi, że aby inwestować, trzeba być bogatym. A gdybyś mógł nauczyć się inwestować, mając niewiele pieniędzy? To możliwe! Niektóre metody wymagają zaledwie 5 zł na początek. A im szybciej zaczniesz inwestować, tym szybciej będą rosły Twoje pieniądze.

W tym artykule zastanowimy się, jak łatwo jest inwestować, mając do dyspozycji tylko niewielką sumę pieniędzy. Dowiesz się o strategiach i miejscach, w które można inwestować za niewielkie pieniądze, dzięki czemu będziesz mógł zacząć od razu!

Jak inwestować, mając mało pieniędzy: Najpierw wykorzystaj oszczędności

Kluczem do nauczenia się, jak inwestować przy użyciu niewielkiej ilości pieniędzy, jest uświadomienie sobie wartości oszczędzania. Niektóre z poniższych wskazówek mogą nie być nawet odczuwane jako inwestowanie, ale jeśli widzisz zwrot ze swojej “inwestycji”, to znaczy, że inwestujesz!

Oto pięć prostych strategii, dzięki którym zaoszczędzisz trochę pieniędzy, by móc zainwestować jeszcze więcej.

Zautomatyzuj swoje oszczędzanie

Pomyśl o tym, kiedy ostatnio oszczędzałeś pieniądze. Czy odkładałeś określoną kwotę z wypłaty w dniu wypłaty, czy też oszczędzałeś PO WYDANIU pieniędzy w ciągu całego miesiąca?

Wszyscy jesteśmy temu winni – oszczędzamy po wydaniu pieniędzy. Ale co się dzieje, gdy nie ma już czego oszczędzać?

Zamiast tego weź byka za rogi i oszczędzaj, zanim wydasz, płacąc najpierw sobie. Stwórz budżet i ustal, ile pieniędzy możesz odłożyć miesięcznie, a następnie uczyń z tego pozycję w swoim budżecie. Traktuj to jak rachunek, tylko zautomatyzuj to.

Większość pracodawców oferuje bezpośrednie wpłaty. Zamiast wpłacać cały czek na konto czekowe, przekieruj część na konto oszczędnościowe.

Spłać wysoko oprocentowane zadłużenie

Spłata zadłużenia prawdopodobnie nie kojarzy się z oszczędzaniem pieniędzy, ale pomyśl o tym w ten sposób. Jeśli płacisz średnio 16,3% odsetek od zadłużenia na karcie kredytowej, to tracisz 20% za każdym razem, gdy nie spłacisz całego zadłużenia.

Kiedy spłacisz zadłużenie, będziesz miał o wiele więcej pieniędzy do zainwestowania. Jeśli masz dużo długów konsumpcyjnych, lepiej spłać je przed inwestowaniem, bo w przeciwnym razie nie wykorzystasz w pełni potencjału inwestowania, ponieważ przeznaczasz pieniądze na wysoko oprocentowane zadłużenie na kartach kredytowych.

Ogranicz wydatki i znajdź kreatywne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Możesz być zaskoczony tym, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na inwestowaniu, ograniczając swój budżet i znajdując szalone sposoby na oszczędzanie. Może to być wszystko, ale oto kilka świetnych przykładów, od których warto zacząć:

  • Używaj kuponów
  • Kupuj tylko wyprzedaże
  • Zrób listę przed zakupami i nie zbaczaj z niej
  • Przynoś do pracy lunch w brązowej torbie, zamiast jeść na mieście
  • Przygotowuj posiłki w domu, zamiast zamawiać je na mieście
  • Znajdź sposób na darmową rozrywkę dla rodziny w domu
  • Wymieniaj się ubraniami dziecięcymi z przyjaciółmi, którzy mają dzieci w różnym wieku
  • Sprzedaj rzeczy, których już nie potrzebujesz

Optymalizuj swoje podatki

Współpracuj z doradcą podatkowym, aby obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Znajdź sposoby na zaoszczędzenie na podatkach poprzez odpowiednie odliczenia lub zastosowanie właściwych strategii podatkowych. Porozmawiaj z doradcą podatkowym o sposobach wykorzystania strat z niektórych inwestycji lub przedsięwzięć w celu wyrównania zysków kapitałowych i dochodów z innych dziedzin.

Gdzie zacząć inwestować mając mało pieniędzy

Kiedy już znajdziesz sposób na zaoszczędzenie trochę pieniędzy, zastanawiasz się pewnie, jak mogę zacząć inwestować za niewielkie pieniądze? Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na inwestowanie z niewielkimi pieniędzmi i nie są one zastraszające. Kiedy myślimy o inwestowaniu, często myślimy o zapracowanych doradcach inwestycyjnych, którzy chcą pracować tylko z ludźmi z dużymi pieniędzmi.

To już nie jest tak. Istnieje wiele sposobów na majsterkowanie przy niewielkiej ilości pieniędzy. Oto jak zainwestować niewielką sumę pieniędzy:

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to sposób na inwestowanie z niewielką ilością pieniędzy, który jest również mało ryzykowny. Może nie myślisz o koncie oszczędnościowym jako o inwestycji, ale jeśli zarabiasz na odsetkach, to jest to inwestycja. To świetne miejsce do przechowywania funduszu awaryjnego i pieniędzy na inne krótkoterminowe cele. Chcesz, żeby Twoje konto oszczędnościowe było jeszcze bardziej wartościowe?

Otwórz wysokodochodowe konto oszczędnościowe online. Banki oferujące konta oszczędnościowe tylko przez internet zwykle płacą dużo wyższe odsetki niż banki stacjonarne, ponieważ mają mniejsze koszty ogólne i przenoszą oszczędności na swoich klientów.

Znajdź bank, który wypłaca wysokie APY lub nawet bank, który oferuje bonus za otwarcie nowego konta. W ten sposób możesz przyspieszyć swoje inwestycje i sprawić, że twoje pieniądze będą rosły szybciej.

Domy maklerskie z doradcami

inwestowanie

Jeśli chcesz zacząć inwestować, ale nie chcesz, by kłopotliwe decyzje były podejmowane samodzielnie, rozważ skorzystanie z usług doradcy. Niektóre firmy doradcze zainwestują nawet Twoje drobne.

Jeśli masz do zainwestowania trochę więcej niż drobne, sprawdź usługi doradców. Odpowiadasz na kilka pytań przy zakładaniu konta, wpłacasz środki, a oni zajmują się resztą. Doradcy zawodowi wybierają dla Ciebie portfel i zarządzają nim, przesuwając środki w razie potrzeby.

Rynek akcji

Każdy może inwestować na giełdzie. Nie musisz być bogaty. Możesz kupować pełne udziały w akcjach lub jeśli chcesz inwestować w udziały ułamkowe, znajdź doradcę oferującego tę opcję. Kupując udziały ułamkowe, nie posiadasz pełnego udziału w akcji, ale nadal zarabiasz proporcjonalną część zysków.

Dobrym pomysłem jest dywersyfikacja portfela, aby nie stracić wszystkiego w przypadku załamania w danej branży. Inwestuj w wiele sektorów lub rodzajów akcji, aby zminimalizować ryzyko całkowitej straty.

Obligacje oszczędnościowe

Jeśli niechętnie podejmujesz ryzyko, rozważ obligacje oszczędnościowe lub papiery skarbowe. Nie będziesz w stanie przejść na emeryturę z tych środków, ale to lepsze rozwiązanie niż położenie pieniędzy na materacu lub ich wydanie. Możesz kupić obligacje oszczędnościowe o terminie wykupu tak krótkim jak 30 dni (minimalny zarobek) lub tak długim jak 30 lat.

Kupuj tylko te obligacje, na które możesz sobie pozwolić, aby pozostały do terminu wykupu, bo w przeciwnym razie nie osiągniesz takiego zysku, na jaki liczyłeś. Obligacje oszczędnościowe to świetny sposób na inwestowanie przy niewielkich środkach. Dodatkowo zdywersyfikujesz swój portfel i sprawisz, że przynajmniej część Twoich środków będzie wolna od ryzyka.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl