Jak obliczyć zdolność kredytową?

To jeden z najważniejszych elementów wniosku o kredyt oraz proces, który wielu osobom spędza sen z powiek. Chodzi oczywiście o to, jak bank potraktuje nasze dochody i zobowiązania i czy zdecyduje się na to, by pożyczyć nam pieniądze. Zdolność kredytowa jest badana przy każdym zobowiązaniu niezależnie od tego czy bierzemy kredyt hipoteczny, czy też staramy się o pożyczkę konsumencką na krótki okres.

Czym jest zdolność kredytowa?

Już pobieżna analiza rynku i sięgniecie po dostępne w sieci kalkulatory zdolności kredytowej https://pozyczkaportal.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/ pokazują, że banki w bardzo różnorodny sposób podchodzą do wyliczeń. Tym samym w jednym miejscu możemy usłyszeć, że nie jesteśmy wiarygodni i nie otrzymamy pożyczki, a w innym będziemy witani jako bardzo dobrzy i perspektywiczni klienci. Sama zdolność kredytowa to po prostu kwota, jaką możemy z banku otrzymać i którą musimy spłacić w określonym terminie. Wysokość pożyczki zależy więc od naszej sytuacji finansowej, na  którą wpływa wysokość zarobków, ilość osób na utrzymaniu oraz oczywiście zobowiązania, które już mamy. Warto więc jeszcze przed wizytą w banku sprawdzić, jak wygląda nasza sytuacja.

Każdy bank inaczej ocenia zdolność kredytową. Tym samym już na starcie możemy liczyć na inną kwotę finansowania. To szczególnie ważne, gdy chcemy kupić dom lub mieszkanie i potrzebujemy naprawdę dużych pieniędzy. W jednym banku usłyszymy, że nie mamy szansy na kredyt, a inny będzie gotów dać nam nawet więcej niż chcemy. I dlatego właśnie warto sprawdzać różne oferty oraz zapoznawać się ze szczegółowymi kryteriami.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Bank poprzez badanie zdolności kredytowej sprawdza możliwości klienta w zakresie kolejnych spłacanych rat. Jeśli zobowiązanie będzie rozciągnięte w czasie, to może się okazać, że wysokość rat będzie się zmieniać, co jest zależne na przykład od wysokości stóp procentowych. Obecnie klienci, którzy mają kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, boleśnie się o tym przekonują. Im wyższe stopy procentowe tym częstej też widać, że klienci po prostu zdolności kredytowej nie mają i są dla banków niewiarygodni. Poza tym oczywiście instytucje finansowe zawsze badają konkretną sytuację rodzinną oraz zawodową. Inaczej są oceniane osoby, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, inaczej pary, a jeszcze inaczej rodziny z dziećmi. Poza tym obecnie przy kredytach hipotecznych konieczne jest zapewnienie wkładu własnego, a bank uważnie bada nie tylko wysokość dochodów, ale także ich źródło.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl