Jak stworzyć bezbolesny budżet na święta?

Bez względu na to, jakie przekonania wyznajesz, są duże szanse, że październik, listopad i grudzień będą drogimi miesiącami. A jeśli jesteś w szczególności na Boże Narodzenie, święta mogą być najdroższym okresem w roku.

Chociaż pomysł stworzenia ścisłego budżetu prawdopodobnie nie przyprawia cię o dreszcze, ważne jest, abyś myślał strategicznie o swoich wydatkach podczas świąt. Prawie jedna czwarta Amerykanów spodziewa się, że w tym sezonie popadnie w długi, dzięki świątecznym wydatkom. Biorąc pod uwagę, że federalne odroczenia kredytów studenckich i wiele programów wyrozumiałości dla kredytów hipotecznych wygasną na początku 2022 roku, nie jest to najlepszy czas na zwiększanie zadłużenia, jeśli nie musisz tego robić.

Na szczęście, świąteczne planowanie budżetu nie musi być przykrym obowiązkiem i nie musi sprawić, że sezon będzie mniej wesoły. Prosty, bezbolesny budżet może pomóc w utrzymaniu niskich wydatków i wysokiego nastroju. Oto co trzeba zrobić.

Ustal swoje priorytety

Co sprawia, że okres świąteczny jest dla Ciebie szczęśliwy? Dobre jedzenie? Jasne dekoracje? Możliwość dawania mnóstwa prezentów?

Istnieje wiele sposobów na wydanie pieniędzy podczas świąt, ale nie każdy wydatek jest równy – zwłaszcza jeśli chodzi o Twoje szczęście i spełnienie. Rozumiejąc, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, możesz skupić swoje dostępne fundusze na tych obszarach i ograniczyć je gdzie indziej.

Ustal swój limit wydatków

Idealnie byłoby, gdybyś w styczniu stworzył dokładny roczny budżet, w którym odłożyłbyś określoną ilość gotówki na wydatki związane z sezonem świątecznym. To może działać dla niektórych ludzi, ale dla innych jest to po prostu zbyt trudne, aby zaplanować tak daleko do przodu.

Bardziej realistyczne może być spojrzenie na to, co masz i co planujesz zarobić do końca roku, i na tym oprzeć swój budżet świąteczny. Rozbij pozostałe wydatki na cały rok i odejmij je od nadchodzących wypłat (może jest tam też premia na koniec roku). To, co zostanie, jest tym, co musisz wydać na święta.

Jeśli to nie wystarczy, możesz wyciągnąć i “pożyczyć” od dochodów ze stycznia i lutego. Jednak to może (i prawdopodobnie będzie) umieścić w długu, a jeśli nie masz planu, aby spłacić ten nowy dług tak szybko, jak to możliwe, może być umieszczenie się w złej pozycji, aby rozpocząć 2022.

Śledź swoje wydatki

świąteczny budżet

Utrzymanie uczciwości i budżetu zaczyna się od śledzenia swoich wydatków. Każdy wydatek powinien być odliczany od zaplanowanego w budżecie limitu. W internecie można znaleźć łatwe w użyciu szablony arkuszy kalkulacyjnych, które pomogą Ci w śledzeniu.

Częścią uczciwości jest bycie dokładnym. Nie popełniaj błędu celowego pomijania mniejszych zakupów. Małe rzeczy szybko się sumują. A kiedy już pozwolisz sobie na “ignorowanie” okazjonalnych prezentów lub drobnych smakołyków, możesz ulec pokusie, by pozwolić na większe zakupy, które ominą Twój budżet.

Kiedy twój budżet osiągnie zero, to już koniec. I to jest trudne! Po drodze zawsze będą pokusy – rzeczy, które chcesz mieć lub które chcesz dać komuś innemu. Ale bądź silny! Chwilowa wpadka może spowodować poważne problemy finansowe w dalszej części drogi.

Skup się na chwilach

Szokujący mały sekret, że wielcy sprzedawcy nie chcą, abyś wiedział, jest taki, że w rzeczywistości nie musisz wydawać ręki i nogi, aby mieć szczęśliwy sezon świąteczny. W rzeczywistości większość najlepszych części sezonu jest w pełni darmowa lub całkiem tania.

Jeśli jesteś zestresowany pieniędzmi, spróbuj włożyć tę energię w planowanie zabawnych zimowych przygód lub znalezienie ostatecznego przepisu na ciasteczka cukrowe. Zrób plany, aby (bezpiecznie) odwiedzić ukochaną osobę lub pójść na kolędowanie z sąsiadami. Stwórz nowe tradycje. Zaangażuj w to całą rodzinę.

Nikt nie chce myśleć o pieniądzach w czasie świąt, ale poświęcenie odrobiny uwagi teraz sprawi, że Twoje życie stanie się łatwiejsze za 3-6 miesięcy.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl