Jak uzyskać odszkodowanie za opóźnienia linii lotniczych?

Osoby często podróżujące zawsze wiedzą, kiedy muszą stawić się na lotnisku. Ale czy samoloty są tak samo pilne?

Nie, jak wynika z raportów amerykańskiego Departamentu Transportu i Eurocontrol, które sugerują, że podróżni spędzają na lotnisku więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej.

Konsumenci nie zawsze muszą płacić za błędy linii lotniczych; istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za opóźnienie lotu w postaci zwrotu pieniędzy i zapłaty za opóźniony lot. Zgodnie z prawem amerykańskim i europejskim linie lotnicze muszą zaoferować pasażerom odszkodowanie w określonych sytuacjach. Oto, co musisz wiedzieć, aby móc ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot w USA, Europie i innych krajach.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźnienie lotu w Europie?

Wszyscy przewoźnicy z Unii Europejskiej muszą przestrzegać rozporządzenia 261/2004 w sprawie odszkodowań lotniczych, znanego szerzej jako EC261. Przepisy dotyczące odszkodowań mają zastosowanie do trzech rodzajów pasażerów:

  • Odlatujących z lotniska znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
  • odlatujących z państwa członkowskiego UE.
  • osób podróżujących do państwa członkowskiego UE na pokładzie przewoźnika z siedzibą w UE.

Zgodnie z prawem pasażerowie mają zagwarantowane odszkodowanie od linii lotniczych w przypadku nadmiernego opóźnienia. Wysokość odszkodowania została ustalona na maksymalnym poziomie

  • 250 euro dla lotów na odległość mniejszą niż 1500 km (932 mile) opóźnionych o co najmniej trzy godziny.
  • 400 euro dla lotów o długości od 1500 do 3500 km (932 do 2175 mil) opóźnionych o co najmniej trzy godziny.
  • 600 euro za loty dłuższe niż 3,500 km (2,175 mil) opóźnione o co najmniej cztery godziny.

Aby otrzymać odszkodowanie, musisz złożyć wniosek do linii lotniczej o odszkodowanie za opóźnienie. W niektórych przypadkach przewoźnicy międzynarodowi mogą odrzucić roszczenia z powodu sytuacji, na które nie mają wpływu, takich jak pogoda lub spory pracownicze.

W takich sytuacjach jedynym wyjściem może być skorzystanie z pomocy prawnej, albo adwokata, albo firmy zajmującej się odszkodowaniami za opóźnienie lotu.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźnienie lotu w Stanach Zjednoczonych?

Chociaż opóźnione loty są stałą częścią życia osób często podróżujących samolotami, nie oznacza to, że muszą one płacić za nie z własnej kieszeni. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie podróżne, które już posiadasz, czy o przepisy regulujące przestrzeń powietrzną, pasażerowie mają więcej możliwości uzyskania odszkodowania niż kiedykolwiek wcześniej.

Według Departamentu Transportu (DOT) linie lotnicze nie są zobowiązane do wypłacania pieniędzy lub innych rekompensat za opóźnione loty, niezależnie od tego, jak bardzo są one opóźnione. Jednak w przypadku “znacznego opóźnienia” pasażerowie mogą otrzymać zwrot opłat za wybór miejsca lub opłatę za nadany bagaż.

Chociaż nie ma konkretnej definicji “znacznego opóźnienia”, Departament Transportu określa wysokość zwrotu kosztów w każdym przypadku osobno. Niestety, samo oczekiwanie na lot przez ponad 2 godziny nie kwalifikuje cię automatycznie do otrzymania świadczeń z tytułu opóźnienia.

Jeśli zapłaciłeś za swój lot kartą kredytową, możesz również skorzystać ze świadczeń z tytułu opóźnienia podróży. Świadczenia z tytułu ubezpieczenia podróżnego są zwykle rozszerzane, gdy pasażerowie płacą za cały swój lot kartą kredytową oferującą ubezpieczenie i są opóźnieni o znaczną ilość czasu, zwykle od 6 do 12 godzin.

Odszkodowania za opóźnienia lotnicze w innych miejscach: Rozważ ubezpieczenie podróżne

Opóźniony lot samolotem

Trzecią opcją dla podróżnych jest ubieganie się o odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej. Wykupując polisę ubezpieczeniową w tym samym czasie, w którym odbywa się lot, podróżni mogą uzyskać świadczenia z tytułu opóźnienia podróży, które mogą pokryć nieoczekiwane koszty, takie jak posiłki czy nocleg w hotelu.

Ważne jest, aby pamiętać, jakie sytuacje kwalifikują się do otrzymania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia podróżnego. W większości przypadków świadczenie z tytułu opóźnienia podróży nie obejmuje sytuacji, w których opóźnienie lotu wynosi co najmniej 6 godzin lub nawet 12 godzin. Przeczytaj drobny druk na planie ubezpieczenia podróżnego, aby upewnić się, że wiesz, kiedy opóźnienie jest objęte ubezpieczeniem.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl