Zdolność kredytowa – każdy chciałby ją mieć, i to w jak najszerszym zakresie. Składa się na nią wiele czynników, a do tego każdy bank może wyliczać ją w inny sposób. Jest jednak kilka aspektów, które zawsze są brane pod uwagę. Bez zdolności nie ma możliwości uzyskać kredytu, dlatego warto o nią zadbać.
Zarobki i rodzaj uzyskiwanych przychodów
Najważniejszą składową, która wchodzi w skład rozpatrywania i wyliczania zdolności kredytowej, jest wysokość uzyskiwanych dochodów oraz typ umowy, na podstawie której są wypłacane. Oczywiście- im większe są zarobki, tym lepiej. Dla banków najbardziej stabilnym więc niemal gwarantującym regularną spłatę kredytu, źródłem dochodów jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Jeśli umowa jest udzielona na czas określony, może się okazać, że bank zaproponuje okres kredytowania jedynie do końca wyznaczonego w umowie o prace czasu. Osoby działające na podstawie umów o dzieło lub zlecenie nie są całkowicie na straconej pozycji, ale muszą udokumentować regularny dochód z kilku, lub nawet kilkunastu miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego.
W przypadku działalności gospodarczej liczy się czas, od którego jest prowadzona, a także stabilność uzyskiwanych dochodów. Uzyskanie kredytu osobie prowadzącej własną firmie jest nieco trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe. Wyliczenie zdolności kredytowej emerytów nie sprawia najmniejszej trudności – emerytura jest przyznawana bezterminowo. Emeryci najczęściej mają ograniczenia dotyczące wieku i wysokości udzielonego kredytu. Przychody z najmu także mogą być brane pod uwagę, choć w takim przypadku najlepiej pochwalić się podpisaną umową na okres przynajmniej jednego roku.
Historia kredytowa
Banki chcą mieć pewność, że klient, który otrzyma kredyt, będzie w stanie go regularnie spłacać. Tak w skrócie można określić konieczność wyliczania zdolności kredytowej. W tym procesie uwagę kieruje się także na przeszłość potencjalnego kredytobiorcy: czy poprzednie kredyty były spłacane regularnie, a także czy nie ma zadłużeń w innych miejscach, na przykład u operatora telefonii komórkowej i Internetu. Istnieją bazy informacji kredytowych, z których banki stale korzystają.
Zobowiązania i koszty utrzymania
Na zdolność kredytową wpływają także koszty utrzymania, w tym takie kwoty jak czynsz administracyjny, wysokość rachunków za media, koszty codziennego życia, utrzymania dzieci oraz środki, które są związane z utrzymaniem posiadanego samochodu lub innego pojazdu.
Warto także dodać, że na zdolność kredytową wpływ mają również obecnie spłacane inne kredyty oraz inne zobowiązania, na przykład alimenty.