Karta kredytowa

Wielu ludziom wydaje się, że karta kredytowa ma takie samo znaczenie jak karta debetowa. Owszem działa podobnie i wygląda tak samo. Tylko spłacanie takiej karty odbywa się inaczej. Obecnie karta kredytowa to również karta płatnicza. Za pomocą tej karty możesz płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych. A także rezerwować różne usługi za granicą (np. nocleg, samochód). Płacąc kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy banku do wysokości ustalonego limitu kredytowego.

Jak działa karta kredytowa

karta kredytowaKarta kredytowa to narzędzie, które zasila nasz domowy budżet oraz ratuje w razie nieprzewidzianych wydatków. Dzięki przyznanemu przez bank limitowi kredytowemu możemy swobodnie płacić kartą za nasze bieżące wydatki. Tyle, ile wydamy, będziemy musieli później oddać. Trzeba jedynie pamiętać o terminowej spłacie i obowiązujących limitach.

Obecnie prawie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie kartę kredytową. A nawet posiadają ich kilka – tyle że każda skierowana jest do innej grupy ludzi.

Kartę kredytową może dostać osoba, której bank w pewien sposób zaufa. Czyli taka osoba, wobec której bank podejmie pozytywną decyzję kredytową. A także zezwoli na wydanie tego typu karty. Taka karta kredytowa to przede wszystkim wygoda i łatwość korzystania. Każdy bank oferuję indywidualną kwotę, którą może przeznaczyć na kartę. Najwyższą kwotę, którą bank może udzielić to maksymalnie do 10 000 zł. Aktualnie przeciętny limit na karcie kredytowej to jedynie 3,5 tys. zł.



Gdzie możemy płacić kartą kredytową?

Taką kartą możemy płacić za zakupy w sklepie spożywczym czy rezerwując przez Internet bilety do kina. Zwykle do wydania karty kredytowej nie jest potrzebne posiadanie rachunku w banku. To narzędzie płatnicze jest wydawane w ramach umowy kredytowej. Gdzie klient może korzystać z pieniędzy udostępnianych przez bank. Wykonując transakcje kartą kredytową, nie obciążamy stanu swojego konta. Tylko pożyczamy pieniądze dostępne na rachunku technicznym, powiązanym z kartą kredytową. Innymi słowy, zadłużamy się, a powstały dług spłacamy na określonych zasadach. Wykorzystany limit kredytowy można spłacić od razu. Albo w późniejszym terminie, całkowita spłata nie jest bowiem obowiązkowa.

Okresowo (co miesiąc) bank przysyła posiadaczowi karty wyciąg z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Posiadacz karty kredytowej ma bowiem przeważnie od 2 do 5 tygodni na spłatę swoich zobowiązań. Jeśli zmieści się w czasie, wówczas nie poniesie żadnych finansowych konsekwencji. Jeżeli jednak nie spłaci pełnej kwoty zadłużenia, a jedynie kwotę minimalną wynoszącą przeważnie 5% długu. Wtedy jego nieoprocentowana dotąd karta stanie się bardzo drogim kredytem.



Kart kredytowych można używać na dwa sposoby:

  1. Pierwszy sposób – możemy korzystać z niej jak z typowej pożyczki. I spłacać zadłużenie w ratach wraz z odsetkami od wykorzystanej kwoty.
  2. A drugi spłacać całe zadłużenie przed końcem upływu okresu bezodsetkowego. Dzięki czemu nie zapłacimy żadnych odsetek od zadłużenia. Okres bezodsetkowy wynosi maksymalnie 52-61 dni. W tym czasie korzystanie z pożyczki udzielonej przez bank nic nas nie kosztuje.

W jaki sposób spłacić zadłużenie?

Na wyciągu znajduje się numer rachunku przypisany do naszej karty kredytowej. Karta posiada przypisany do siebie numer rachunku, ale nie możemy z niego korzystać w normalny sposób. Służy jedynie do spłaty. Przelewamy na kartę pieniądze i spłacamy zadłużenie. Oczywiście spłatę karty możemy również dokonać wcześniej.

O czym warto pamiętać

Warto również pamiętać, że karta kredytowa nie służy do wypłacania pieniędzy w bankomacie. To znaczy: możesz dzięki niej wypłacić pieniądze, ale zapłacisz za to podwójnie. Po pierwsze bank policzy sobie sporą prowizję za wypłatę. A po drugie: nie będzie obowiązywał okres bezodsetkowy.



Warto również pamiętać, że karta kredytowa, a debetowa często posiadają opłaty miesięczne bądź roczne. W celu jej uniknięcia należy dokonać operacji na wskazaną przez bank kwotę. W zamian za to bank oferuję różnego rodzaju przywileje. Należą do nich możliwość zbierania punktów (World, Payback, Miles&More, itd.) czy ubezpieczenia podróżne.

Wirtualna karta kredytowa

Wirtualna karta kredytowa jest to specjalna karta stworzona z myślą o płaceniu za zakupy w internecie.

Karta wirtualna ma całkowicie wirtualny charakter. Nie możesz jej zgubić i nie obawiasz się, że zostanie skradziona. Zazwyczaj taka karta ma formę karty przedpłaconej (prepaid). Pozwala to na bezpieczne zakupy do kwoty, którą wpłaciliśmy na tę kartę.

Obecnie wirtualna karta cieszy się dużą popularnością. Oraz oferowana jest przez coraz więcej banków. Wirtualna karta kredytowa nie wymaga od nas również posiadania konta w banku. Daje nam to swobodę w wyborze odpowiedniej dla siebie karty wirtualnej.

Wielu ludzi również taką kartę wirtualną kupuje komuś w prezencie. W dniu urodzin, imienin czy w ramach innego prezentu można doładować kartę odpowiednią kwotą.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl