Kredyt konsolidacyjny – co to za kredyt i jak działa?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy przeznaczony na spłatę kilku zobowiązań. Bardzo ważne w tym przypadku jest ustalenie jednolitego oprocentowania, które często oznacza niższe koszty kredytu dla klienta. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na tego typu pożyczki instytucje bankowe starają się zapewnić klientom najwygodniejsze i najkorzystniejsze warunki spłaty. Sprawdź, jak działa kredyt konsolidacyjny i co może Ci zapewnić takie rozwiązanie.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Sprawdź nasz ranking kredytów konsolidacyjnych?

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt z jednolitym oprocentowaniem. W przypadku tego typu produktów finansowych okres ich spłaty jest zdecydowanie dłuższy, co ostatecznie przekłada się na niższą miesięczną ratę pożyczki. Wyróżnić możemy dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego:

  • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – o taki kredyt mogą ubiegać się osoby, które są w stanie zapewnić bankowi zabezpieczenie w  postaci np. nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że takie mieszkanie powinno być ubezpieczone. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi ok. 70 zł rocznie. Po takie rozwiązanie najczęściej sięgają kredytobiorcy, którzy mają do spłacenia zobowiązania o dużej wartości, ponieważ kredyt może być udzielony na kwotę powyżej 250 000 zł;
  • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – konsolidacji podlegają kredyty gotówkowe, debetowe, jak i samochodowe. Taki kredyt jest udzielany na niższe kwoty i krótszy termin spłaty niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny.



Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?

Na taki produkt finansowy powinny zwrócić szczególną uwagę osoby zadłużone, które nie są w stanie spłacić rat zaciągniętych kredytów w terminie. Powodem decyzji o kredycie konsolidacyjnym może być też kwestia wygody spłaty miesięcznych rat. Połączenie wszystkich pożyczek gotówkowych w jeden kredyt długoterminowy przyczyni się do obniżenia raty i pozwoli na utrzymanie płynności finansowej.

Sprawdź nasz ranking kredytów konsolidacyjnych?

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Czy można zyskać konsolidując kredyt?

Jedną z najważniejszych zalet kredytu konsolidacyjnego jest możliwość obniżenia miesięcznych rat kredytu, co pozwala na zmniejszenie ryzyka braku pieniędzy w naszym budżecie domowym. Konieczność płacenia jednej raty w ciągu miesiąca zdecydowanie ułatwia kontrolę spłaty zadłużenia. Takie rozwiązanie związane jest bowiem z wydłużeniem okresu spłaty, dlatego też bank jest w stanie zaproponować niższą niż dotychczas kwotę raty miesięcznej.

Większość instytucji bankowych proponuje korzystne oprocentowanie, które zapewni kredytobiorcom dodatkowe oszczędności. Klienci, który zdecydują się na kredyt konsolidacyjny hipoteczny, mogą też liczyć na kilkumiesięczny okres karencji w spłacie zaciągniętego zobowiązania.



Co można stracić?

Nie każdy kredytobiorca może zyskać na konsolidacji kredytów. Niskie oprocentowanie kredytu niestety idzie w parze z dłuższym okresem kredytowania. W związku z  tym instytucja bankowa zobowiązana jest do zapewnienia nowej umowy kredytowej, która może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Niektóre banki pobierają prowizję za udzielenie pożyczki lub naliczają opłatę przygotowawczą kredytu konsolidacyjnego. 

Jakie formalności przy kredycie konsolidacyjnym?

Sprawdź nasz ranking kredytów konsolidacyjnych?

Ranking kredytów konsolidacyjnych

W celu uzyskania kredytu konsolidacyjnego konieczne będzie spełnienie kilku formalności. Od osób, które zdecydują się na kredyt konsolidacyjny hipoteczny,  bank będzie wymagał okazania dokumentów dotyczących danej nieruchomości. W praktyce tego typu produkt finansowy wiąże się z dopełnieniem większej ilości formalności niż kredyt konsolidacyjny gotówkowy. W zamian za to instytucja bankowa zaproponuje nam wyższe kwoty kredytu. Krótszy okres spłaty kredytu konsolidacyjnego gotówkowego może przyczynić się do mniej korzystnej raty miesięcznej, która będzie wynikiem wyższego oprocentowania.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza podpisanie umowy kredytowej z danym bankiem. Czas oczekiwania na decyzję placówki uzależniony jest przede wszystkim od wysokości kwoty, o jaką się ubiegamy.



Alternatywy dla kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny wydaje się korzystnym i atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań. W przypadku gdy nasze kłopoty są jedynie przejściowe, powinniśmy zastanowić się na innym wyjściem z chwilowej opresji. Jednym ze sposobów będzie z pewnością karencja w spłacie kredytu. Innymi słowy, jest to czasowe przesunięcie w spłacie raty kredytu. W czasie tego okresu kredytobiorca zobowiązany jest jedynie do spłacenia odsetek zobowiązania.

Inną możliwością może być skorzystanie z wakacji kredytowych. W tej sytuacji odroczeniu w czasie będzie podlegała część nie tylko kapitałowa, ale też odsetkowa. Warto mieć na uwadze, że później i tak będziemy musieli spłacić te zaległości bankowi. Niemniej jednak jest to zdecydowanie lepszy wybór niż ryzyko niespłacenia raty w określonym w terminie, co może skutkować wpisaniem nas na listę dłużników.

                                                                                                                                                                        







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl