Chcesz kupić nowy samochód, ale brakuje Ci wystarczająco dużej ilości środków? Możesz skorzystać z oferty banków, ale zanim to zrobisz, zapoznaj się dokładnie z możliwościami. Czy kredyt samochodowy zawsze będzie się opłacać? Co dostaniesz szybciej i taniej? Podpowiadamy.
Kredyt gotówkowy na zakup samochodu
Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem przyznawanym na dowolny cel. Co to oznacza? Że bank nie będzie interesować się tym, na co masz zamiar przeznaczyć środki – zakup auta, przeprowadzenie remontu czy wyjazd na ekskluzywne wakacje. Aby go zaciągnąć, często wystarczy wypełnienie wniosku oraz przedstawienie dowodu osobistego. Gdy starasz się o wyższą kwotę, jak w przypadku samochodu, może być wymagane dostarczenie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, a także zaświadczenia o rodzaju stosunku pracy lub innych dokumentów, potwierdzających Twoją zdolność do spłaty zobowiązania.
Ze względu na to, że jedynym „zabezpieczeniem” takiego kredytu jest Twoja dobra zdolność kredytowa, jego oprocentowanie jest zwykle dość wysokie, co oznacza, że całkowita kwota do spłaty nie jest mała. Od razu możemy zasygnalizować, że kredyt samochodowy to często tańsze rozwiązanie (go2kredyt.pl). A co w praktyce będzie się bardziej opłacać? Przeanalizujmy drugą możliwość.
Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy, w przeciwieństwie do gotówkowego, jest zobowiązaniem celowym. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego. Zwykle mowa jest o samochodach osobowych, ale mogą to być również motocykle, skutery, traktory czy nawet maszyny budowlane i łodzie motorowe.
Co istotne, nie wystarczy przedstawić bankowi, że chcesz kupić np. auto. Musisz dokładnie wskazać, jaki to ma być samochód, podać jego markę, model, wyposażenie, a także wiek. Oprócz tego bank będzie wymagać od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia w postaci zastawu rejestrowego, przewłaszczenia oraz cesji praw z polisy autocasco. Co to dla Ciebie oznacza?
Że w praktyce, dopóki nie spłacisz kredytu, pojazd nie należy do Ciebie, tylko do banku. Jeśli przestaniesz regulować raty, bank może wystąpić o jego odebranie. Nie brzmi to zachęcająco, prawda? Co więc sprawia, że i tak wiele osób decyduje się na kredyt samochodowy? Znacznie korzystniejsze oprocentowanie. Możesz mieć pewność, że kredyt na auto będzie tańszy od gotówkowego, nawet jeśli zaciągany jest na tę samą kwotę i ten sam okres spłaty. Wynika to z lepszego zabezpieczenia, które zmniejsza ryzyko podejmowane przez bank.
Kredyt samochodowy a gotówkowy – co wybrać?
Wspominaliśmy, że jedną z informacji, jaką należy podać w banku podczas starania się o kredyt samochodowy, jest wiek pojazdu. Dlaczego to tak bardzo istotne? Ponieważ w ofercie często jest określone, że w momencie spłaty zobowiązania samochód nie może być starszy niż X lat (najczęściej jest to 10 lat). A więc sfinansowanie w ten sposób auta z rynku wtórnego może być utrudnione, wiązałoby się ze skróceniem okresu spłaty. To jednocześnie wpływa na zwiększenie miesięcznej raty i od razu podpowiemy, że wtedy musisz wykazać się lepszą zdolnością kredytową.
Podsumowując, kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem szybszym, łatwiej dostępnym, lecz droższym. Kredyt samochodowy dostać jest trudniej, ale jest znacznie tańszy. Co jest korzystniejsze? O tym musisz już Ty zadecydować, mając świadomość wad i zalet obu tych rozwiązań.