Leasing konsumencki

Leasing konsumencki to umowa, która pozwala ci wynająć rzecz na pewien okres, zwykle od roku do czterech lat. Płacisz regularne raty aż do zakończenia okresu leasingu.

To może być atrakcyjne, bo regularne płatności są bardzo niskie. Ale długość okresu wynajmu i warunki umowy sprawiają, że wynajmowanie rzeczy staje się bardzo kosztowną opcją.

Raport Senatu zauważa, że podczas gdy leasing konsumencki podlega zobowiązaniom odpowiedzialnego pożyczania, w przeciwieństwie do umów kredytowych na małe kwoty, nie ma limitu na maksymalny koszt leasingu i niezmiennie zapłacisz więcej niż koszt zakupu i posiadania przedmiotu na własność.

Raport odnosi się do badania przeprowadzonego w 2015 roku przez Australian Securities and Investments Commission. Badanie dotyczyło osób korzystających z Centrelink, które brały w leasing przedmioty. Połowa z nich zapłaciła ponad pięciokrotność ceny detalicznej towaru. W jednym przypadku leasing suszarki do ubrań na dwa lata kosztował 884% odsetek.

Ogromne zyski firm udzielających leasingu konsumenckiego

Firmy zajmujące się leasingiem konsumenckim nieproporcjonalnie zyskują na osobach o niskich dochodach. Senackie śledztwo dotyczyło liczby leasingów opłacanych za pośrednictwem Centrepay, usługi polecenia zapłaty dla odbiorców Centrelink.

Thorn Group, właściciel Radio Rentals, powiedział śledczym, że 52% jego klientów korzystających z leasingu konsumenckiego płaciło za pośrednictwem Centrepay. W 2108 roku za pośrednictwem Centrepay zapłacono około 600 milionów dolarów za leasing konsumencki.

Podsumowanie

Jak należy więc traktować leasing konsumencki? Tak samo jak pożyczkę, brać tylko po głębszym przemyśleniu oraz przeliczeniu, że stać Nas na tego typu formę finansowania i nie będzie ona uciążliwa dla naszego budżetu.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl