Polskie monety kolekcjonerskie

Jak inwestować w polskie monety kolekcjonerskie? Które warto kupić? Z jakimi trzeba liczyć się kosztami? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na temat polskich monet o wartości kolekcjonerskiej.

Monety posiadają nominały i znak emitenta, a przy tym są lub były legalnym środkiem płatniczym na określonym terytorium. Co zatem sprawia, że część z nich uznawana jest za monety kolekcjonerskie? Przede wszystkim fakt, że są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów, a ich wartość nie zależy od zadeklarowanego nominału. Na faktyczną cenę monet kolekcjonerskich wpływają takie czynniki, jak rodzaj i ilość kruszcu użytego do produkcji, stopień rzadkości, stan zachowania, czy też aktualne trendy na rynku numizmatycznym. Czynniki te są istotne w przypadku zarówno nowych, jak i starych polskich monet.

Stare monety polskie – dla doświadczonych kolekcjonerów

Stare polskie monety mogą zawierać stosunkowo niewielką ilość złota lub srebra, ale jednocześnie, ze względu na rzadkie występowanie czy bieżące trendy rynkowe, osiągać wysokie ceny. To tylko jeden z przykładów, które pokazują, że inwestowaniem w starsze monety powinni zajmować się jedynie doświadczeni kolekcjonerzy, którzy rozumieją mechanizmy rządzące wyceną takich produktów.

Stare monety charakteryzują się również relatywnie niską płynnością, co z jednej strony jest efektem właśnie węższego grona potencjalnych nabywców, z drugiej zaś, ich wysokich cen. Unikalne, cenione przez kolekcjonerów, okazy osiągają wartość od kilkunastu do kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów złotych.

Drogocenne stare polskie monety

Najdroższą monetę wybitą w polskiej mennicy, XVII-wieczne sto dukatów Zygmunta III wazy, sprzedano w 2018 roku za 2,16 mln dolarów amerykańskich. Ta wyjątkowa studukatówka waży 348,2 gramów, ma 7-centymetrową średnicę i została wyprodukowana ze złota w próbie 967. Warto dodać, że do dziś znanych jest zaledwie sześć istniejących egzemplarzy tej monety. Biorąc pod uwagę unikalne parametry tego okazu,  jego cena nie powinna szokować nawet osób mniej zaznajomionych z rynkiem kolekcjonerskim.

Wysokie ceny uzyskują nie tylko monety bite w czasach panowania Zygmunta III, Kazimierza Wielkiego czy innych królów polskich, ale również na przykład monety próbne produkowane w okresie międzywojennym. Sporą wartość mogą osiągać nawet monety obiegowe z czasów PRL-u, przy czym w tym wypadku pożądane są egzemplarze o określonych właściwościach – na przykład wyprodukowane w konkretnym roku.

Specyfika współczesnych polskich monet kolekcjonerskich

Nowe polskie monety kolekcjonerskie to przede wszystkim monety okolicznościowe NBP. Polski bank centralny wybija je od 1995 roku, dla uczczenia ważnych postaci lub wydarzeń historycznych. Większość z nich ma nominały 10, 20, 100 lub 200 zł, ale wyprodukowano również monety z mniej popularnymi nominałami: 30, 37 czy 2018 zł. Warto wspomnieć, że ten ostatni nominał pojawił się na złotej monecie z 2018 roku, która przybrała postać kuli i została wyemitowana w nakładzie zaledwie 100 sztuk.

Tańsze monety, czyli te o nominałach 10 i 20 zł, wykonywane są ze srebra, natomiast złoto wykorzystuje się przy produkcji droższych monet stu- i dwustuzłotowych. Trzeba jednak podkreślić, że na wartość nowych monet okolicznościowych wpływa nie tylko rodzaj i zawartość kruszcu użytego do ich produkcji, ale również wielkość nakładu, czy też zastosowanie nietypowych technik zdobienia lub dodatków.

Nowe polskie monety kolekcjonerskie – atrakcyjne dla inwestorów i dobre na prezent

Ceny nowych monet kolekcjonerskich zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, dzięki czemu są łatwo dostępne dla szerokiego grona inwestorów, a przy tym sprawdzają się w roli prezentów urodzinowych, rocznicowych, czy też na inną ważną okazję. Co ważne, ze względu na brak faktycznego obiegu, najbardziej pożądane są egzemplarze zachowane w idealnym stanie. Dlatego zakupów warto dokonywać u sprawdzonych dostawców złotych monet i produktów inwestycyjnych, takich jak Mennica Polska.

Na stronie: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty można znaleźć ofertę zagranicznych i polskich monet kolekcjonerskich wspomnianego sprzedawcy, a także zapoznać się z innymi przydatnymi materiałami na temat kolekcjonowania monet i numizmatów.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl