Proste kroki do uporządkowania finansów

Wszyscy już to przerabialiśmy, a to przerażające miejsce: przychodzi czek z wypłatą lub wpływa na konto bankowe i nagle, po kilku rachunkach i więcej niż kilku nieplanowanych wydatkach (brunch tu, wakacje tam), spoglądasz w górę i walczysz o to, by dotrwać do następnej wypłaty. Zorganizowane finanse dają ci poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu nie wpadasz w panikę od wypłaty do wypłaty, a wszystkie spodziewane – i niespodziewane – wydatki są pokryte.

Omówimy więc, jak zorganizować swoje pieniądze, ale najpierw porozmawiajmy o tym, jak ważna jest organizacja finansów!

Jak ważne jest posiadanie zorganizowanych finansów

Uporządkowanie finansów jest ważne, ponieważ daje ci poczucie, gdzie trafiają twoje pieniądze, dzięki czemu nie zaskoczą cię niespodziewane wydatki. Kiedy śledzisz i organizujesz swoje finanse, masz większe poczucie kontroli nad swoim życiem finansowym.

Możesz też zidentyfikować obszary wymagające poprawy i skuteczniej osiągać swoje cele finansowe, kiedy twoje finanse są uporządkowane. Uzyskujesz wyraźniejszy obraz swoich finansów, dzięki czemu możesz podejmować kolejne najlepsze decyzje dotyczące swoich pieniędzy.

Uporządkowanie finansów przyczynia się również do poprawy ogólnego stanu zdrowia psychicznego. Kiedy kontrolujesz, jak pracują Twoje ciężko zarobione pieniądze po każdej wypłacie, zmniejsza się stres związany z martwieniem się o opłacenie rachunków. Dzięki temu czujesz się lepiej i pewniej finansowo i psychicznie.

5 kluczowych kroków do uporządkowania finansów

Aby lepiej wiedzieć, na co idą twoje pieniądze i osiągnąć swoje cele finansowe, oto 5 prostych kroków, jak zorganizować swoje pieniądze.

Zautomatyzuj płatności rachunków

Jednym z prostych kroków w kierunku uporządkowania finansów jest zautomatyzowanie płatności rachunków. Automatyzacja płatności rachunków gwarantuje, że rachunki będą płacone na czas, gdy tylko staną się wymagalne.

Możesz zautomatyzować płacenie rachunków, logując się na konto każdego z dostawców rachunków lub dzwoniąc, by skonfigurować miesięczne płatności.

Jeśli jednak w danym miesiącu nie masz wystarczających środków na pokrycie zautomatyzowanych rachunków, musisz aktywnie zadzwonić do swojego dostawcy. Współpracuje on z Tobą w celu zmiany lub anulowania automatycznej płatności, tak aby nie doprowadzić do przekroczenia salda, zanim będziesz miał środki na zapłatę.

Automatyzacja finansów to wciąż jeden z najlepszych sposobów na zorganizowanie pieniędzy. Wszystko polega na odpowiednim planowaniu!

Ustalcie budżet

Dobry, solidny budżet to podstawa organizacji swoich pieniędzy. Budżet pomaga śledzić twoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy, dając ci wgląd w wysokość rachunków i wydatków oraz w to, na co wydajesz najwięcej.

Mając dobry budżet, możesz spojrzeć na swoje finanse w bardziej zorganizowany sposób, dzięki czemu będziesz mógł zrealizować swoje cele finansowe.

Dobrze jest zaplanować swój budżet z wyprzedzeniem, jeszcze przed następną wypłatą. Zacznij od oddzielenia powtarzających się rachunków od ogólnych wydatków i podziel rachunki na kategorie, aby śledzić, ile wydajesz w poszczególnych obszarach swojego życia.

Pamiętaj, by często uwzględniać i korygować swój budżet o różne wydatki, takie jak jedzenie na mieście czy zakupy, wydatki na prezenty wakacyjne i świąteczne oraz o cele oszczędnościowe.

Istnieje wiele sposobów na podzielenie budżetu na poszczególne miesiące lub nawet dwa tygodnie:

Budżet 70-20-10 polega na tym, że dzielisz swoją pensję na trzy różne kategorie. 70% swojego dochodu przeznacz na miesięczne wydatki i rachunki, 20% na oszczędności i inwestycje, np. fundusz emerytalny, a 10% na darowizny lub spłatę długów. Ta metoda budżetowania jest doskonałym, prostym i skutecznym sposobem organizowania pieniędzy.

Innym sposobem ustalania budżetu jest budżet zerowy. Budżet zerowy polega na tym, że całą swoją wypłatę przeznaczasz na poszczególne kategorie budżetowe, aż nic ci nie zostanie.

Budżet zerowy pomaga przypisać wydatek do każdego dolara, tak abyś wydawał tylko tyle, ile przeznaczyłeś na daną kategorię. Dzięki temu unikniesz pokusy nadmiernego wydawania pieniędzy i zbyt częstych wydatków tylko dlatego, że zostały ci pieniądze.

Śledź swoje wydatki

Śledzenie wydatków to świetny sposób na uporządkowanie swoich pieniędzy, ponieważ pomaga w zarządzaniu tym, na co pieniądze są przeznaczane. Istnieje wiele narzędzi, których możesz użyć do śledzenia swoich wydatków, a które zapewnią ci również uporządkowanie finansów:

Zbudowanie narzędzia do śledzenia wydatków w programie Microsoft Excel

Program Microsoft Excel zawiera wiele darmowych szablonów, które możesz wykorzystać, aby lepiej śledzić swoje wydatki. Wiele z tych szablonów zawiera wbudowane formuły, które ułatwiają śledzenie wydatków. Wystarczy stworzyć arkusz i wypisać w nim swoje rachunki i wydatki.

Włączanie powiadomień o transakcjach z banku

Wykorzystaj system alertów swojego banku do śledzenia swoich wydatków, włączając alerty za każdym razem, gdy dokonujesz wydatków z konta. Dzięki temu będziesz odpowiedzialny i świadomy każdego grosza, który wypływa z Twojego konta bankowego.

Użyj darmowej aplikacji do budżetowania

Istnieje wiele darmowych aplikacji budżetowych, które można używać w telefonie do organizowania swoich pieniędzy. Aplikacje takie jak Mint, Truebill czy YNAB (You Need A Budget) są przede wszystkim bezpłatne. Możesz połączyć swoje konta bankowe, inwestycyjne i inne, aby śledzić swoje wydatki bezpośrednio w telefonie.

Śledź terminy płatności swoich rachunków w jednym centralnym miejscu

finanse

Innym sposobem na zorganizowanie pieniędzy jest śledzenie terminów płatności rachunków. Organizując swoje finanse, warto dokładnie śledzić swoje rachunki, żeby wiedzieć, kiedy przychodzą do nas pieniądze. Śledzenie terminów płatności rachunków pozwala uniknąć potencjalnych opłat za spóźnienia i debet w banku.

Pomaga to również upewnić się, że płacisz rachunki na czas, co ostatecznie pomaga w ocenie zdolności kredytowej. W rzeczywistości 35% Twojej oceny kredytowej to historia płatności.

Jednym ze sposobów na śledzenie rachunków i terminów ich płatności jest korzystanie z aplikacji budżetowej w telefonie. Większość aplikacji budżetowych posiada funkcje, które pomogą Ci śledzić rachunki, jak często są one płatne i kiedy.

Korzystaj z osobistego kalendarza, aby uporządkować swoje płatności za rachunki i terminy ich płatności. Ustaw w telefonie przypomnienia o terminie płatności rachunków, aby nie przegapić żadnej płatności.

Umieść swoje rachunki w jednym ważnym, widocznym miejscu, gdzie będziesz je regularnie przeglądać. Bądź świadomy, gdzie znajdują się twoje rachunki, aby mieć pewność, że są one płacone na czas, kiedy do ciebie przychodzą.

Rozdziel pieniądze, aby lepiej zorganizować swoje finanse

Oddzielenie dochodów i uporządkowanie pieniędzy pozwala lepiej śledzić wydatki. Oddzielenie pieniędzy przeznaczonych na wydatki od tych, których używasz do płacenia rachunków, ogranicza ich ilość.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl