Protetyka stomatologiczna – pełne uzębienie niezależnie od wieku

Na utratę zęba narażeni jesteśmy przez całe życie. Niejednokrotnie zdarza się – z różnych przyczyn – iż w naszym uzębieniu pojawia się ubytek, który chcemy wypełnić elementem możliwie jak najbardziej ząb przypominających.

Na utratę zęba narażeni jesteśmy przez całe życie. Niejednokrotnie zdarza się – z różnych przyczyn – iż w naszym uzębieniu pojawia się ubytek, który chcemy wypełnić elementem możliwie jak najbardziej ząb przypominających. W takiej sytuacji może nam pomóc protetyka stomatologiczna.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Jest ona jednym z działów stomatologii, z którego korzysta coraz więcej ludzi – niezależnie od swojego wieku. Przede wszystkim jest to odtwarzanie budowy zęba lub całego uzębienia, jak i również pomoc w przywróceniu  prawidłowych czynności innych elementów w obrębie jamy ustnej – mięśni, nerwów czy stawów skroniowo-żuchwowych.

Decydując się na skorzystanie z usług wchodzących w skład protetyki stomatologicznej, mamy do wyboru dwa typy uzupełnień protetycznych – są to elementy stałe lub ruchome. Ich nazwy naprowadzają nas na to, jak dane uzupełnienie ulokowane jest w naszej jamie ustnej. Uzupełnienie stałe przytwierdzone jest w jamie ustnej na stałe, w formie przyklejenia do pozostałych zębów lub przykręcenia do implantów – najczęściej są to wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, korony akrylanowe, metalowe licowane akrylem lub porcelaną oraz mosty. Ruchoma opcja protezy – akrylanowa lub szkieletowa – umożliwia wyjęcie uzupełnienia w każdej chwili z ust. W zależności od gabinetu stomatologicznego, oferowane usługi mogą się nieco od siebie różnić. Zakres poszczególnych gabinetów sprawdzić możemy wpisując w wyszukiwarkę internetową np. protetyka stomatologiczna Kraków.

W jakich sytuacjach pacjent korzysta z zabiegów protetycznych?

Warto zauważyć, iż zdecydowanie się na protezę przez pacjenta nie zawsze musi być związane z wiekiem. Owszem, bywa to najczęstsza przyczyna wizyt u protetyka, jednak istnieje wiele innych powodów, które mogą zmusić nas do skorzystania z usług tego typu. Jednym z nich jest np. szereg zaniedbań w zakresie pielęgnacji zębów. Codzienne mycie zębów oraz odpowiednia higiena – jak i również okresowe wizyty u stomatologa – mogą uchronić nas przed koniecznością zdecydowania się na implant. Istnieje jednak wiele niezależnych od nas przyczyn, bowiem utrata stałych zębów może być związana również z przebytymi chorobami lub doznanymi urazami. W takich sytuacjach protetyka umożliwia przywrócenie odpowiedniej funkcjonalności uzębienia.

Coraz więcej ludzi decyduje się na poprawę kształtu, rozmiaru lub kolorytu uzębienia. Decyzja ta nie jest motywowana ubytkami w uzębieniu, są to natomiast względy czysto estetyczne. Protetyka stomatologiczna oferuje wówczas możliwość założenia licówek – zabieg ten polega na umocowaniu na licowej części zębów płatków porcelany, które w żaden sposób nie zaburzą funkcjonalności uzębienia.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl