Rodzaje kredytów dla firm

Współcześni przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu różnych form finansowania swojej działalności. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jest firma, przed jakimi wyzwaniami stoi i jakie są jej bieżące potrzeby, można sięgnąć np. po kredyt inwestycyjny, obrotowy lub konsolidacyjny. Co ważne, po wsparcie finansowe można zwracać się nie tylko do banków, ale też instytucji pozabankowych, np. firm konsultingowych.

Kredyt inwestycyjny dla nowej firmy

Aby firma mogła się rozwijać, musi inwestować. Budowa magazynów, zakup sprzętu biurowego lub maszyn, a nawet patentu, badania nad nowymi produktami czy usługami to tylko niektóre z kosztów, jakie pojawiają się na początku działalności, ale także na późniejszych etapach jej funkcjonowania.

Jak zauważa ekspert z Marshal Lion Consulting, pokrycie wydatków na rozwój z istniejących zasobów firmy nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji warto skorzystać z kredytu inwestycyjnego. Tak pozyskane środki finansowe można przeznaczyć np. na modernizację linii produkcyjnej czy dokupienie nowego oprogramowania.

Kredyt obrotowy na bieżącą działalność firmy

Kolejnym narzędziem finansowym stworzonym właśnie dla przedsiębiorstw jest kredyt obrotowy. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć np. na zakup niezbędnych do produkcji surowców, pokrycie kosztów administracyjnych, opłacenie podatków czy wynagrodzenia dla pracowników.

Kredyt obrotowy pozwala zachować płynność finansową przedsiębiorstwu, którego środki są zamrożone np. w fakturach wystawionych klientom. Większość banków wymaga od kredytobiorców spłaty takiego zobowiązania w ciągu roku, choć zdarzają się sytuacje, w których czas kredytowania można wydłużyć. Ze względu na krótki okres oczekiwania na przyznanie kredytu i minimum formalności, warto rozważyć wzięcie pozabankowego kredytu obrotowego.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Kredyt konsolidacyjny to narzędzie przeznaczone dla firm, które mają kłopoty ze spłatą dwóch lub większej ilości pożyczek, zaciągniętych wcześniej. Dzięki połączeniu kilku kredytów w jeden, można zmniejszyć miesięczną kwotę przeznaczaną na spłatę zadłużenia i dodatkowo przesunąć w czasie termin uregulowania wszystkich zobowiązań.

Zastanawiając się nad wyborem najlepszego sposobu finansowania działalności gospodarczej, zawsze warto zasięgnąć opinii specjalisty. Najlepszym sposobem na wybór kredytu, który pozwoli szybko zaspokoić bieżące potrzeby, ale jednocześnie będzie oferował najdogodniejsze warunki spłaty, jest konsultacja z doświadczonym doradcą finansowym.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl