Jakie rodzaje lokat są najpopularniejsze? TOP 10

Wielu z nas zastanawia się nad założeniem lokaty. Problem jednak, jaką wybrać. Banki oferują tak wiele rodzajów, że warto przyjrzeć im się bliżej, zanim podejmiemy decyzję pod wpływem chwili. Poniżej omawiamy wybrane z nich, aby ułatwić Wam decyzję. Oto nasz TOP 10 najczęściej wybieranych lokat.

Lokaty nieco tracą na popularności ze względu na niższe niż jeszcze kilka lat temu oprocentowanie. Jego wysokość zależy od obowiązujących w danym momencie stup procentowych. Na rynku jest też szeroki wybór lokat długoterminowych z dość wysokim oprocentowaniem w skali roku, np. wynoszącym 4,0%. Jaki dokładnie mamy wybór? Oto TOP 10 lokat.

Lokaty terminowe

Lokaty terminowe, czyli tzw. standardowe czy tradycyjne, są najpopularniejsze – można wybrać wersję ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Najczęściej decydujemy wybieramy spośród ofert na 3, 6, 12 lub 24 miesiące. Im dłuższy okres, tym większy powinien być zysk. To dobre rozwiązanie do bezpiecznego pomnażania oszczędności i ich ochrony przed inflacją.

Lokaty progresywne

Wyróżnia je oprocentowanie rosnący wraz z czasem trwania lokaty. To kusząca oferta, gdyż im dłużej decydujemy się na lokatę, tym większy będzie wypracowany na niej zysk. To interesująca opcja, np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie może wynosić 2,5%, w drugim 3%, aby w trzecim wzrosnąć do 3,2%, a w dwunastym aż do 12%.

Lokaty automatyczne

One z kolei są zakładane przez bank automatycznie, gdy środki na koncie klienta przekroczą ustalone saldo. Kwotę ustalamy z bankiem indywidualnie, często jest to na przykład 10 tysięcy złotych. Wtedy nie musimy składać dyspozycji, bank zablokuje nadwyżkę i zacznie naliczać za nie oprocentowanie.

Lokaty overnight (nocne)

Można się zastanawiać, czy taki rodzaj lokaty może wiązać się z zyskiem, ale są zwolennicy tego rozwiązania. Lokatę trwającą tylko jedną noc można założyć najczęściej do godziny 15.00 w oddziale wybranego banku. Środki zostaną zablokowane na koncie na jedną noc, a następnego dnia powrócą na nasz rachunek. Zysk nie będzie duży, ale jest to szansa na ekspresowe oszczędzanie.

Lokaty rentierskie

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt, czyli zakładana jest na co najmniej rok. Zwykle wybierają ją osoby o dobrej pozycji materialnej, które mogą sobie pozwolić na tak długie zamrożenie środków. Oszczędności jednak otrzymamy wcześniej, gdyż odsetki nie są zwracane wraz z kapitałem na koniec, lecz są wypłacane w pewnych odstępach czasu na. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie jest niższe niż w przypadku zwykłych lokat standardowych.

Wybór lokat jest doprawdy bardzo szeroki, są też lokaty walutowe, dwudniowe itd. Warto sprawdzić kilka opcji i wybrać tę, która odpowiada naszym potrzebom i możliwościom.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl