Jak sfinansować zakup wymarzonego samochodu?

Zakup nowego auta wiąże się z poważną inwestycją. Niestety nie zawsze aktualne możliwości finansowe pozwalają na tak duży wydatek. Istnieją jednak pewne sytuacje, kiedy może okazać się ono niezbędne. Jakie są wówczas sposoby na jego sfinansowanie? Zalicza się do nich m.in. kredyt gotówkowy, leasing czy pożyczka krótkoterminowa. Co musimy wiedzieć zanim po nie sięgniemy?

Zakup auta za gotówkę

To zdecydowanie najczęściej preferowany sposób zakupu auta. Równie często decydują się na niego osoby prywatne, jak i firmy. Przeznaczenie wszystkich oszczędności na ten cel może jednak okazać się niezbyt dobrym pomysłem. Musimy pamiętać, że zazwyczaj w przypadku nowego samochodu wymagane jest poniesienie dodatkowych opłat, jak chociażby rejestracji, ubezpieczenia, itd. Jeżeli decydujemy się na auto używane, konieczna może być również wymiana niektórych elementów. Z tego też względu lepiej zostawić pewien zapas gotówki. Kupno samochodu za gotówkę będzie więc dobrym rozwiązaniem tylko w przypadku, gdy odłożyliśmy większą sumę.

Kredyt samochodowy – czy to się opłaca?

Kredyt samochodowy to jeden z rodzajów kredytu celowego. Sfinansować możemy dzięki niemu zakup większości pojazdów. Jego główna zaleta to stosunkowo niskie oprocentowanie, zwłaszcza w porównaniu do kredytu gotówkowego. Kredyt samochodowy można zaciągnąć na zakup auta nowego lub używanego. W przypadku tej drugiej opcji należy wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim maksymalnego wieku samochodu. W zależności od rodzaju banku i okresu kredytowania, wynosi on od 5 do 20 lat. Zdarzyć się może zatem, że kupione auto trzeba będzie spłacić w krótkim czasie. Co więcej, takiego kredytu nie otrzymają raczej osoby zatrudnione w oparciu o umowy tymczasowe, gdyż może się okazać, że nie mają zdolności kredytowej. Do jego otrzymania niezbędne jest przedstawienie licznych dokumentów, w tym m.in. zaświadczenia o zarobkach. Bank sprawdzi także historię kredytową w BIK.

Leasing samochodu osobowego

Leasing to forma finansowania wybierana przez przedsiębiorców. Jego warunki łączą elementy kredytu oraz dzierżawy. Przedmiotem tego rodzaju umowy może być zarówno samochód nowy, jak również używany. Instytucje leasingowe mają jednak pewne zastrzeżenia co do maksymalnego wieku pojazdu. Umowa leasingowa nie wymaga żadnych, dodatkowych zabezpieczeń. Brak spłaty w terminie może skutkować za to żądaniem zwrotu pojazdu do leasingodawcy, który w świetle prawa jest jego właścicielem. Leasing to rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom, także tym dopiero początkującym. Może okazać się świetną alternatywą w przypadku niemożności uzyskania kredytu samochodowego.

Pożyczka krótkoterminowa

Finansowanie samochodu

Instytucje pozabankowe pozwalają na zaciągnięcie pożyczki osobom, których wniosek o pożyczkę bankową został odrzucony. W praktyce oznacza to, że z tego rodzaju oferty skorzystać mogą także osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy potrzebny jest nagły zastrzyk gotówki, np. w razie awarii dotychczasowego pojazdu. Pożyczki krótkoterminowe opiewają na niewielkie kwoty, zazwyczaj otrzymać można do 1,5-2 tysięcy złotych. Gdy auto jest niezbędne, a odłożona suma nie pozwala na zakup wymarzonego samochodu, to warto wówczas z niej skorzystać. Pożyczka krótkoterminowa udzielana jest bez większych formalności. W tym przypadku nie będzie potrzebne zaświadczenie o zarobkach. Większość instytucji pozabankowych nie sprawdza potencjalnych kredytobiorców w BIK. Gdy potrzebna jest większa suma, dobrze rozważyć skorzystanie z pożyczki ratalnej, która oferuje nawet do 3 tysięcy na 12 miesięcy. Spłatę można zatem rozłożyć na wygodne raty.

Z którego rozwiązania skorzystać?

Jeżeli dysponujemy większą sumą pieniędzy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić auto za gotówkę. Unikniemy wówczas skomplikowanych formalności kredytowych i oprocentowania. Nie każdy może jednak skorzystać z tego rozwiązania, dlatego w nagłych sytuacjach do dyspozycji są pożyczki krótkoterminowe. W Wonga.com koszt pierwszej pożyczki wynosi zaledwie 10 zł, jest więc tańszy niż w przypadku kredytu bankowego.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl