Świąteczne zadłużenie na karcie kredytowej – co musisz wiedzieć

Święta zimowe już prawie nadeszły! Jeśli zastanawiasz się, jak sobie poradzisz z prezentami i dodatkowymi wydatkami na żywność, to nie jesteś sam. Tegoroczna inflacja powoduje stres u wielu rodzin.

Sezon świąteczny to czas, kiedy ludzie często zadłużają się na kartach kredytowych z kilku różnych powodów. Po pierwsze, podczas wakacji wydajemy więcej. Po drugie, zazwyczaj nie przygotowujemy odpowiednio naszych budżetów na te wydatki.

Z powodu wyższych cen spowodowanych inflacją, ten sezon może być bardziej kosztowny dla wielu rodzin. Niektórzy mogą otrzymać w tym czasie dodatkową gotówkę w postaci premii świątecznej, ale wiele osób nie ma wystarczająco dużo pieniędzy odłożonych na te dodatkowe wydatki. Oznacza to, że wiele osób w końcu sfinansuje świąteczne wydatki z karty kredytowej z myślą, że spłaci dług w nowym roku.

Jeśli wiesz, że twoje karty kredytowe zostaną obciążone, oto kilka strategii, jak spłacić zadłużenie.

Ustal, ile jesteś winien

Nie możesz opracować planu, dopóki nie wiesz, ile wydałeś. Widok sumy może być bolesny, ale ważne jest, aby podsumować wszystkie wyciągi z konta i podliczyć nowe zadłużenie. Zwróć uwagę na całkowitą kwotę zadłużenia, stopy procentowe, terminy płatności i to, czy jakieś rachunki są przeterminowane. Pomoże ci to ustalić priorytety, którymi kartami należy się zająć w pierwszej kolejności.

Stwórz plan, jak je spłacić

Spłacanie minimum na kartach nie sprawi, że dług zostanie spłacony. Konieczna będzie tymczasowa zmiana priorytetów, abyś mógł skierować dodatkowe pieniądze na rachunki za karty kredytowe. Określ, ile możesz zapłacić miesięcznie i zobowiąż się do odkładania określonej kwoty na płatności powyżej minimum.

Najlepiej byłoby, gdybyś stworzył szczegółowy budżet, żebyś mógł zobaczyć, na co idą Twoje pieniądze. Jeśli jednak tak nie jest, poszukaj wydatków uznaniowych, które możesz ograniczyć na kilka tygodni. Może to oznaczać jedzenie na mieście, rezygnację z zakupów lub odłożenie na później niektórych zaplanowanych wydatków. Pamiętaj, że cięcia są tymczasowe.

Trzymaj się planu!

Bądź twardy w byciu konsekwentnym i zdyscyplinowanym. Im szybciej spłacisz swoje wakacyjne długi, tym szybciej będziesz mógł się skupić na innych celach finansowych – i na ponownym pójściu na posiłek.

Jak całkowicie uniknąć świątecznych długów

Oczywiście, możesz zadawać sobie pytanie, jak uniknąć świątecznego kryzysu. Jak poradzić sobie z zakupami, żeby styczniowe rachunki nie były tak bolesne? Przecież święta są co roku.

Zaplanuj swój budżet

Kluczem do budżetu jest wczesne rozpoczęcie. Niektórzy ludzie oszczędzają przez cały rok na wydatki związane z wakacjami. Nawet jeśli nie możesz stworzyć rocznego budżetu, staraj się zaplanować trzy ostatnie miesiące roku.

Kiedy zaczniesz wydawać na święta, ogranicz inne wydatki. Wyrzeczenia teraz mogą być nieco łatwiejsze do zaakceptowania, jeśli w myślach połączysz te cięcia bezpośrednio z rzeczami, które kupujesz w zamian.

Ustal priorytety wydatków

Ustal, co jest najważniejsze i dostosuj swoje wydatki do tych wartości. Czy chcesz postawić na pierwszym miejscu prezenty dla dzieci i zmniejszyć koszty prezentów dla dorosłych członków rodziny? Organizować posiłki dla dalszej rodziny? Ograniczyć wydatki dla współpracowników? W ten sposób upewnisz się, że spełniasz swoje najważniejsze priorytety, nawet jeśli masz ograniczony budżet.

Nie porównuj się z innymi ani z minionymi świętami. Ten rok jest tym rokiem. Staraj się nie czuć wakacyjnego poczucia winy. Może to prowadzić do wydawania pieniędzy, których nie masz, z poczucia obowiązku lub presji społecznej.

Zdobądź dodatkową, sezonową gotówkę

karta kredytowa

Innym sposobem na zmniejszenie zadłużenia jest zgromadzenie większej ilości pieniędzy na świąteczne wydatki. Jeszcze masz czas, by tej jesieni podreperować swoje konto bankowe. W Twoim miejscu pracy mogą być dostępne dodatkowe projekty lub nadgodziny, zwłaszcza jeśli współpracownicy biorą urlopy.

Bądź kreatywny w obdarowywaniu

Często to właśnie te zakupy w ostatniej chwili nadwyrężają budżet. Zakupy świąteczne przyniosą najlepsze rezultaty, jeśli stworzysz plan, będziesz kupować świadomie i będziesz trzymać się planu. Postaraj się też skupić na jakości, a nie na ilości. Jeśli lubisz piec, szyć lub robić zdjęcia, podejdź do robienia prezentów w sposób kreatywny. Podaruj prezent w postaci czasu lub doświadczenia albo podaruj z powrotem prezent, który otrzymałeś. Przemyślane podarowanie prezentu jest całkowicie dopuszczalne.Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl