Wybór odpowiedniego funduszu ETF. O tych wskazówkach pamiętaj!

Fundusze ETF to jedna z coraz popularniejszych form inwestowania kapitału. Na ETF-y stawiają inwestorzy z całego świata. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego funduszu ma ogromne znaczenie, jeżeli chcemy mieć pewność, iż ryzyko towarzyszące inwestycji będzie odpowiednio niskie. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, czym należy się kierować, aby wybrać odpowiedni fundusz ETF. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Fundusze ETF – definicja pojęcia

ETF-y (ang. Exchange Traded Fund) to wyspecjalizowane fundusze, które znacząco różnią się od innych form inwestowania kapitału. Są to fundusze śledzące notowania poszczególnych aktywów, takich jak akcje, obligacje, surowce, kryptowaluty itd. ETF-y z pewnością można uznać za fundusze unikalne. Tego typu inwestycjom towarzyszy dość duże ryzyko, jednak w dalszym ciągu nie brakuje osób, które decydują się na tego rodzaju inwestycje. ETF-y można kupować za pośrednictwem brokerów takich jak Saxo forex broker. Historia funduszy ETF rozpoczęła się w latach 90. ubiegłego wieku. Pierwszy fundusz ETF, jaki został wprowadzony na rynek, to był SPDR S&P 500 ETF, który powstał w 1993 roku na rynku amerykańskim. 

Śledził on indeks S&P 500. Obecnie wspomniany fundusz gromadzi aktywa o łącznej wartości znacznie przekraczającej sumę 350 miliardów dolarów. Jest to niezbitym dowodem na to, iż ETF-y z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem wśród inwestorów z całego świata. Od momentu, gdy fundusze ETF powstały, wiele się zmieniło. Od połowy lat 90-tych powstała masa kolejnych funduszy. Jednocześnie znacząco wzrosła wiedza i świadomość inwestorów na temat korzyści i zagrożeń wiążących się z tego typu inwestycjami. Bardzo ważną datą dla rynku ETF-ów był rok 2003 – wówczas wartość całego rynku ETF w skali globalnej stała się wyższa aniżeli rynku tradycyjnych funduszy powierniczych. 

Jak wybrać odpowiedni fundusz ETF?

O czym należy pamiętać, jeżeli chcielibyśmy zainwestować w odpowiedni fundusz ETF? Zachęcamy, by zwrócić uwagę na jak największą liczbę czynników. Jeden z nich to wielkość aktywów danego funduszu – informuje on nas o tym, jaka kwota została wpłacona przez inwestorów. Jeśli dany fundusz zgromadził duże środki finansowe, świadczy to o tym, iż cieszy się uznaniem wśród dużej liczby inwestorów. Im większą liczbę różnych ETF-ów ze sobą porównamy, tym lepiej. Zyskamy też pewność, że podjęte decyzje biznesowe były trafne i korzystne. 

Następny element, o którym należy pamiętać, to sprawdzenie różnicy odwzorowań. Ten czynnik informuje nas, jak w przeszłości konkretny ETF radził sobie ze spłatą zaciąganych zobowiązań. 

Ryzyko w przypadku ETF-ów jest wysokie

Inwestycje w poszczególne produkty finansowe wiążą się z określonym ryzykiem. Tak samo jest w przypadku funduszy ETF. Z racji tego, iż fundusze ETF odwzorowują notowania poszczególnych aktywów, w momencie pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju posiadacze ETF-ów mogą stracić bardzo dużo. Liczba zagrożeń, które towarzyszą tym inwestycjom, jest stosunkowo duża. 







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl