W ostatnim czasie coraz więcej ludzi zakłada konta w banku. A to dlatego że akurat natrafili na bardzo ciekawą propozycję z banku. Albo jest super promocja oferowana przez bank.
Założenie konta wydaje się dziecinne proste. Banki wyszły naprzeciw klientom i procedura otwarcia rachunku trwa chwilę. A większość instytucji finansowych umożliwia podjęcie tego kroku przez internet. Wszystko pięknie i ładnie.
Ale co zrobić gdy promocja się skończy, i darmowe konto staje się płatnym? Lub bank powiadomił cię o planowanych zmianach? Najczęściej w regulaminie i kolejny raz podnosi prowizje i opłaty?
W takim przypadku należy niezwłocznie zamknąć konto w banku. W dzisiejszym artykule opiszę jak w skuteczny sposób zamknąć konto w banku.
Zamykanie konta bankowego
Teoretycznie mogło by się wydawać że zamknięcie konta w banku to pikuś. Z pozoru może wydawać się to bardzo łatwe zwłaszcza że założenie konta trwa kilkanaście minut. Niestety zamknięcie konta nie jest już takie proste. I będzie od nas wymagało wypełnienia odpowiedniego wypowiedzenia. A także i pojawienie się w placówce banku.
Często może również się zdarzyć że bank może odmówić zamknięcia konta. Zwykle dzieje się tak w przypadku, gdy:
- Gdy na koncie, które chcemy zamknąć, jest debet. Przed zamknięciem konta należy rachunek uregulować. Oraz należy pozostawić na nim środki na opłatę za prowadzenie konta i kartę. Tyle aby bank mógł ją pobrać w okresie naszego wypowiedzenia;
- Innym problemem jest wzór podpisu. Jeśli rachunek otwieraliśmy na tyle dawno, że nie tylko nie pamiętamy wzoru naszego podpisu. A także mógł się on już na przestrzeni tego czasu zmienić, bank nie potwierdzi naszej tożsamości. A wypowiedzenie umowy z takim podpisem uzna za niewiarygodne i nieważne.
W takich wypadkach zazwyczaj wystarczy załączyć bądź przedstawić skanu dowodu. Gdzie podpis będzie się zgadzał z podpisem na druku wypowiedzenia. W skrajnych wypadkach, banki mogą żądać od nas wzoru podpisu poświadczonego notarialnie.
Konto bankowe
Najlepszą i najpewniejszą drogą w przypadku zamknięcia konta jest wizyta w placówce banku. Gdzie będziemy mogli zasięgnąć wszystkich niezbędnych informacji. Na temat wszystkich formalności związanych z zamknięciem konta. A w przypadku wszelkich problemów, zareagować natychmiast. Warto również posiadać przy sobie dokument potwierdzający złożenie wypowiedzenia. Należy również pamiętać że pieniądze z konta, które chcemy zamknąć wypłacamy lub przelewamy na inne własne konto.
Zamknąć konto w banku możemy również wypowiedzieć w inny sposób. Wypowiedzenie umowy rachunku dostarczyć można listem poleconym, wiadomością e-mail. Lub dzwoniąc na numer odpowiedniej infolinii. W wielu bankach dostępne metody będą ograniczone do wizyty w oddziale. Bądź przesłania wypowiedzenia Pocztą (najczęściej listem poleconym).
Przed złożeniem wypowiedzenia warto upewnić się, czy możemy wypowiedzieć umowę rachunku bankowego bez żadnych kar umownych. Warto wtedy przeczytać umowę jak i regulamin.
Ważne będą dla ciebie takie informacje jak:
- Jaki jest okres wypowiedzenia umowy?;
- Jakie są ew. koszty zerwania umowy przed terminem?;
- Należy dowiedzieć się w banku, jaka jest procedura zamykania konta;
- Oraz należy dowiedzieć się czy zamknięcie konta nie wiąże się z kosztami.