Zgubiłem portfel, co mam zrobić?

To okropne uczucie: Sięgasz po portfel i znajdujesz … nic. Niezależnie od tego, czy portfel został zgubiony czy skradziony, brakuje Ci teraz gotówki, kart kredytowych, dokumentów tożsamości i wszystkiego innego, co w nim trzymasz. Co masz wtedy zrobić?

Zadzwoń do firm obsługujących karty kredytowe i debetowe

Zrób to natychmiast. Powiedz im, że zgubiłeś portfel lub że został on skradziony, aby mogli anulować kartę i wydać Ci nową. Zacznij od karty debetowej, ponieważ poziom odpowiedzialności zależy od tego, jak szybko zgłosisz zdarzenie. W przypadku kart kredytowych, jeśli zgłosisz stratę zanim karta zostanie użyta, nie będziesz odpowiedzialny za żadne opłaty, których nie autoryzowałeś.

Ustaw alarm o oszustwach

Złodzieje mogliby wykorzystać Twoje dane do otwarcia nowych kont kart kredytowych lub pożyczek; ustawienie alertu o oszustwach w biurach kredytowych oznacza, że pożyczkodawcy i kredytodawcy muszą podjąć dodatkowe środki w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Wystarczy skontaktować się z jednym z biur kredytowych, które powiadomią pozostałe dwa. Kilka razy w roku sprawdź swój raport kredytowy pod kątem oszustw.

Idź na policję

zgubiony portfel z gotówką

Zgłoszenie na policji pomaga zapobiec oszustwu w przypadku utraty portfela. Nawet jeśli nie wierzysz, że policja znajdzie złodzieja, złóż raport. Stworzy to ślad papierowy, który może być pomocny w kwestionowaniu potencjalnych oszustw z wierzycielami, biurami kredytowymi i firmami ubezpieczeniowymi. Powiadom również policję, jeśli miałeś w portfelu zapasowy klucz do domu. (Rozważ również zmianę zamków w swoim domu).

Zmień swoje hasła

Zgubienie portfela może narazić na szwank Twoją pocztę elektroniczną, karty kredytowe lub konta bankowe. Wybierz nowe, silne hasła, aby chronić swoje dane osobowe. Pamiętaj też o wyborze nowych tajnych pytań i odpowiedzi.

Skontaktuj się z firmami ubezpieczeniowymi

Jeśli zgubiłeś portfel, prawdopodobnie razem z nim zniknęła twoja karta ubezpieczenia medycznego, więc zgłoś stratę ubezpieczycielowi. Może on wydać nowy numer lub nie; tak czy inaczej, regularnie sprawdzaj podsumowania świadczeń, czy nie doszło do oszustwa. Powiadom również swoją firmę ubezpieczeniową od samochodów, jeśli zgubiłeś swoją kartę.

Bądź proaktywny

Zanim Twój portfel zaginie, pewne proaktywne działania mogą pomóc w utrzymaniu złej sytuacji przed pogorszeniem.

  • Trzymaj swoje dane kontaktowe w portfelu – osoby, które go znajdą nie będą mogły zwrócić Twoich rzeczy, jeśli nie będą wiedziały jak się z Tobą skontaktować.
  • Zapisuj całą zawartość portfela, w tym numery prawa jazdy i kart kredytowych (oczywiście nie trzymaj tych informacji w portfelu!).
  • Wykup ochronę przed kradzieżą tożsamości, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy. Pozwoli to monitorować Twój kredyt i pomoże przywrócić Twoją tożsamość, jeśli Twój portfel wpadnie w niepowołane ręce.







Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl