Lokata terminowa – czym jest bankowa lokata terminowa?

lokata terminowaLokaty terminowe to podstawowe produkty bankowe, które możemy wykorzystać do pomnożenia naszych oszczędności. Instytucje finansowe wymagają jednak minimalnej kwoty wpłaty na określony czas trwania lokaty. Sprawdź, dla kogo takie rozwiązanie okaże się najbardziej opłacalne.

Definicja lokaty terminowej

Lokata terminowa polega na podpisaniu umowy z instytucją bankową, dotyczącej ulokowania środków pieniężnych na ustalony czas z określonym zyskiem. Zysk ten wynika z oprocentowania, jakim objęta jest dana lokata. Na koniec okresy umowy bank zobowiązany jest do wypłacenia należnej gotówki, łącznie z odsetkami.

Sprawdź aktualny ranking lokat?

Ranking lokat bankowych

Lokaty przez Internet 

Atutem lokaty terminowej jest przede wszystkim gwarantowany zysk, który możemy obliczyć przed podpisaniem umowy z bankiem. Jest to możliwe dzięki temu, że większość placówek bankowych proponuje stałe oprocentowanie dla swoich klientów. W celu dokonania inwestycji określonej kwoty nie musimy posiadać odpowiedniej wiedzy z dziedziny inwestowania. Wystarczy, że powierzymy zaoszczędzone pieniądze bankowi, który je pomnoży.Tego typu produkt finansowy jest bardzo bezpieczną formą oszczędzania pieniędzy, gdyż gwarantuje go Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że powierzone bankowi środki do 100 000 euro zostaną nam wypłacone w przypadku niewypłacalności danej instytucji finansowej. Lokata terminowa daje możliwość osiągnięcia zysku, jednak jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie naszego kapitału przed inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza.

Z uwagi na szeroką ofertę lokat terminowych na rynku będziemy mogli bez problemu dostosować produkt finansowy do naszych indywidualnych oczekiwań. Jasno określone warunki finansowe w umowie terminowej pozwalają na zaplanowanie wydatków z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu termin realizacji zakupu nowego auta czy wyjazdu na wakacje za granicę będzie jak najbardziej możliwy do określenia.

Sprawdź aktualny ranking lokat?

Ranking lokat bankowych

Od czego zależy zysk na lokacie terminowej?

O wysokości zysków na lokacie terminowej decyduje wiele czynników: okres trwania lokaty, oprocentowanie, wkład pieniężny. Różnica między produktami oszczędnościowymi wynika głównie z wymogu minimalnej i maksymalnej kwoty wkładu oraz długości lokaty terminowej. Warto zastanowić się kilka razy przed powierzeniem środków pieniężnych bankowi, ponieważ wpłaty kwoty możemy dokonać tylko raz. Ważna jest też częstotliwość kapitalizacji odsetek,  ponieważ im częstsze powiększanie kapitału bazowego o odsetki, tym większe zyski.                                                                              

Dla kogo lokata terminowa jest opłacalna?                                                                                             

Lokata terminowa będzie opłacalna dla każdego, kto nie będzie wypłacał powierzonych bankowi środków pieniężnych przed końcem terminu lokaty. W przeciwnym razie klient poniesie konsekwencje w postaci dodatkowych opłat za przedwczesne wypłacenie pieniędzy z konta.                     Redakcja

tel: 660 758 369

mail: biuro@eevolution.pl